Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Piyasalarda Enflasyon Rüzgarı! İşte Haftanın Gündemi

Yatırımcılar 13 Mayıs ile başlayan haftada, küresel piyasalarda açıklanacak verileri dikkatle takip edecek. Piyasalara yön verecek haftanın ekonomi gündeminin detayları haberde;
Küresel Piyasalarda Enflasyon Rüzgarı! İşte Haftanın Gündemi
HABER GİRİŞ

ABD’deki ekonomik gelişmeler, 6-10 Mayıs haftasında yatırımcıların merakla takip ettiği konular arasında yer aldı. Bu dönemde, Federal Rezerv (Fed) yetkililerinin açıklamaları piyasalarda önemli bir etkiye sahip oldu.

ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin para piyasalarındaki fiyatlamaları da olumlu yönde etkiledi ve varlık fiyatlarına yansıdı. New York Fed Başkanı John Williams, FED’in faiz indirimi konusunda bir zaman gelebileceğini ancak şu anda para politikasının “iyi bir noktada” olduğunu vurguladı.

Yatırımcılar, FED’in gelecekteki adımlarını anlamak ve ekonomik görünüm hakkında ipuçları almak için yetkililerin açıklamalarını yakından izlemeye devam edecekler. Gözler ise şimdiden 15 Mayıs’ta açıklanacak ülkenin enflasyon rakamlarına çevrildi.

1-) Türkiye Ödemeler Dengesi

Yurt içinde 13 Mayıs Pazartesi günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart ayına ilişkin ciro endeksleri raporu yayımlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mart 2024 dönemine ilişkin ödemeler dengesi istatistikleri açıklanacak. Geçen ay açıklanan Şubat raporunda cari açık 3 milyar 265 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

GCM Yatırım Banner

2-) Almanya Enflasyon

Küresel piyasalarda 14 Mayıs Salı günü ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları takip edilecek.

Salı günü Almanya’nın tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri paylaşılacak. Ayrıca ülkenin ZEW ekonomik güven endeksi verileri duyurulacak.

3-) ABD Enflasyon

Küresel piyasalarda 15 Mayıs Çarşamba günü yatırımcıların odağında ABD’de açıklanacak olan Nisan ayına ilişkin TÜFE verileri öne çıkıyor. Geçen ay açıklanan Mart raporunda ABD enflasyonu aylık yüzde 0,4, yıllık ise yüzde 3,5 yükselmişti.

Euro Bölgesi’nde ise gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ve sanayi üretimi verileri açıklanacak.

Yurt içindeyse 15 Mayıs Çarşamba günü TÜİK tarafından Mart ayına ilişkin ücretli çalışan istatistikleri duyurulacak. Geçen ay açıklanan Şubat raporunda sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı yıllık bazda yüzde 4,1, aylık bazda ise yüzde 0,6 artmıştı.

4-) ABD Sanayi Üretimi

Küresel piyasalarda 16 Mayıs Perşembe günü ABD’nin haftalık işsizlik maaşı başvuruları, sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı raporları açıklanacak.

Yurt içindeyse Perşembe günü Merkez Bankası tarafından Mart 2024 dönemine ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu verileri paylaşılacak.

5-) Euro Bölgesi Enflasyon

Küresel piyasalarda 17 Mayıs Cuma günü Euro Bölgesi’nin enflasyon rakamları takip edilecek.

Yurt içindeyse Cuma günü TÜİK tarafından Nisan 2024 dönemine ilişkin konut satış istatistikleri yayımlanacak. Geçen ay açıklanan Mart raporunda Türkiye genelinde konut satışları geçen ay yıllık bazda yüzde 0,1 gerileyerek 105 bin 394 olarak kaydedilmişti.

TÜİK tarafından ise Cuma günü Mart ayına ilişkin kısa vadeli dış borç istatistikleri açıklanacak. Geçen ay açıklanan Şubat raporunda kısa vadeli dış borç stoku 2023 yılının sonuna kıyasla yüzde 0,9 düşüşle 173,6 milyar dolara gerilemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.