Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Piyasalar ABD’nin İstihdam Raporuna Odaklandı

Küresel piyasalarda gözler ABD istihdam verilerine çevrilerken yurt içindeyse yarın açıklanacak olan enflasyon rakamları yatırımcının odağına şimdiden yerleşti.
Küresel Piyasalar ABD’nin İstihdam Raporuna Odaklandı
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (FED) şahin politikalarının sonuna geldiğine yönelik beklentilerin güçlenmesiyle geçen hafta pozitif bir seyir hakim oldu. 4-8 Aralık haftasında ise yatırımcının odağına piyasalara yön veren ABD’nin tarım dışı istihdam raporu şimdiden yerleşti.

Haftanın bir diğer önemli ekonomik verisi ise Türkiye’nin yarın açıklanacak olan Kasım ayı enflasyon raporu olacak. Gözler 4-8 Aralık haftasında ülkelerin PMI raporları başta olmak üzere önemli makroekonomik verilerine çevrildi.

1-) Türkiye’nin Kasım Ayı Enflasyonu

Küresel piyasalarda 4 Aralık Pazartesi günü ABD’de Ekim ayına ilişkin fabrika ve dayanıklı mal siparişleri raporu yayımlanacak. Almanya’da ise Pazartesi günü     ticaret dengesi raporu açıklanacak.

Yurt içi veri takvimine bakıldığında 4 Aralık’ta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Kasım ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporu duyurulacak. Geçen ay açıklanan Ekim raporunda enflasyon artışı yıllık bazda yüzde 61,36, aylık bazda ise yüzde 3,43 olarak gerçekleşmişti.

TÜİK Pazartesi günü yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) Kasım ayı verilerini paylaşacak. Geçen ay açıklanan Ekim raporunda üretici enflasyonu yıllık bazda yüzde 39,39, aylık bazda ise yüzde 1,94 yükselmişti.

GCM Yatırım Banner

2-) Ülkelerin PMI Verileri

Küresel piyasalarda 5 Aralık Salı günü ABD’nin hizmet sektörü ve bileşik satın alma üreticileri endeksi (PMI) verileri bildirilecek.

Euro Bölgesi’nde ise 5 Aralık’ta hizmet sektörü ve bileşik PMI verileri yayımlanacak. Ayrıca bölgede Salı günü ÜFE rakamları takip edilecek.

Avustralya Merkez Bankası ise Salı günü yapacağı yılın son politika toplantısının ardından faiz kararını açıklayacak. Bankanın faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor.

3-) ABD’nin Kasım Ayı ADP İstihdam Raporu

Küresel piyasalarda 6 Aralık Çarşamba günü ABD’nin Kasım ayı ADP istihdam raporu açıklanacak. ADP Araştırma Enstitüsü’nün geçen ay açıkladığı Ekim raporunda özel sektör istihdamı piyasa beklentilerinin altında gelerek 113 bin yükselmişti.

ABD’nin Çarşamba günü dış ticaret açığı rakamları da belli olacak. Almanya’da ise 6 Aralık’ta fabrika siparişleri verileri takip edilecek.

Yurt içi veri takvimine bakıldığında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Kasım ayı sanayi kapasite raporu açıklanacak. Geçen ay açıklanan Ekim verilerinde onaylanan sanayi kapasite raporu Ekim’de yüzde 9,1 oranında artarak 410 adede yükselmişti.

4-) Euro Bölgesi Büyüme Rakamları

Küresel piyasalarda 7 Aralık Perşembe günü ABD’nin haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve toptan stoklar istatistikleri yayımlanacak.

Perşembe günü Almanya’nın ise Ekim ayı sanayi üretimi verileri duyurulacak. Euro Bölgesi’nin 7 Aralık’ta 2023 yılı 3’üncü çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) sonuçları açıklanacak.

Yurt içindeyse Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından haftalık olarak açıklanan Menkul Kıymet İstatistikleri ile Para ve Banka İstatistikleri yayımlanacak.

5-) ABD Tarım Dışı İstihdam

Küresel piyasalarda 8 Aralık Cuma günü ABD’de yatırımcının merakla beklediği tarım dışı istihdam raporu paylaşılacak. Geçen ay açıklanan Ekim raporunda tarım dışı istihdam piyasa beklentisi 180 binin altında gelerek 150 bin olarak gerçekleşmişti.

Cuma günü ABD’nin Michigan Tüketici Güven Endeksi verileri takip edilecek. Ayrıca Almanya’da ise nihai enflasyon verileri bildirilecek.

Yurt içindeyse 8 Aralık Cuma günü TÜİK tarafından Kasım ayı finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları raporu duyurulacak. Geçen ay açıklanan Ekim raporunda aylık en yüksek reel getiri külçe altında, yıllık ise BIST 100 endeksinde kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.