Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Fonlardan Çıkış Sürüyor, Uzmanlar Çöküşe Karşı Uyardı

20 Eylül haftasında küresel hisse senedi fonlarından 17 milyar dolara yakın çıkış oldu. Uzmanlar yüksek faizin getirdiği risklere dikkat çekti.
Küresel Fonlardan Çıkış Sürüyor, Uzmanlar Çöküşe Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

EPFR’den elde edilen verilere göre 20 Eylül’de sona eren haftada, küresel hisse senedi fonlarından 16,9 milyar dolar çıkış gerçekleşti. Bank of America’nın aktardığı verilerde, en fazla çıkışın ABD hisse senedi fonlarında olduğu görülürken, Avrupa hisselerinden 28 haftadır çıkış olduğu kaydedildi.

BofA stratejisti, yüksek faizlerin devam etmesinin 2024 yılında sert bir ekonomik inişe yol açabileceğini belirterek finansal piyasalarda patlama ve çöküş olabileceğini belirtti.

Stratejisti Hartnett, tahvil getirileri düştüğünde bu yılın piyasa liderlerinin vereceği tepkinin ise hisse senetlerinin gidişatı için önemli bir işaret olacağını söyledi.

Açıklamasında, düşük getiriler “ABD’li ev inşaatçıları ve yonga üreticilerinde yeni bir ralliyi tetiklerse “Bull5000″ ancak kazanç sağlayamazlarsa son faiz artışını satıp Bear4000’e geri döneceğiz.” ifadesini kullandı.

20 Eylül haftasında küresel tahvil fonlarına 2,5 milyar dolarlık giriş, nakit fonlardan 4,3 milyar dolarlık çıkış gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

En fazla sermaye girişi teknoloji sektöründe olurken, en büyük çıkışlar finans ve sağlıkta yaşandı.

ABD Hisselerinde 6 Ayın Büyük Düşüşü

FED’in faizleri sabit tutmasına karşın bu yıl içinde bir kez daha artışa yeşil ışık yakması ve yüksek faiz ortamının bir sürede daha devam edeceği yönündeki şahin mesajlar ABD piyasalarında kayıplara yol açtı.

Perşembe günü Dow Jones yüzde 1,08, S&P 500 endeksi yüzde 1,64 ve Nasdaq yüzde 1,82 ekside kapandı.

ABD hisse senetlerinin 6 ayın en büyük düşüşünün yaşandığını belirten Bloomberg HT Araştırma Birimi’nden Tuğba Özay, ABD tahvil yatırımcılarının, FED’in projeksiyonlarda faiz tahminlerini yukarı yönlü güncellemesinin ardından yeniden yıllık zararla karşı karşıya olduğunu söyledi.

10 yıllık getirilerin 2007 yılından bu yana ilk kez yüzde 4,5’in üzerine çıktığını söylerken, “ABD’nin mali görünümü, orta ve uzun vadede getiriler için daha fazla yukarı yönlü risk oluşturuyor.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın