Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriz Kâhininin Piyasa Tahmini Düşüş Beklentisini Artırdı

2008 krizi tahminiyle ünlü Amerikalı yatırımcı Burry, piyasa hareketlerine ilişkin dikkat çekici değerlendirmeler yaptı. Detaylar haberde;
Kriz Kâhininin Piyasa Tahmini Düşüş Beklentisini Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2008 yılındaki ekonomik krizi öngören ABD’li yatırımcı Michael Burry, piyasalardaki hareketlerin 2000 ve 2008 dönemiyle benzeştiği yorumunu yaptı. Hisse senedi piyasalarında dibin henüz görülmediğini söyleyerek, düşüşün devam edeceği sinyalini verdi.

Konut piyasası krizini öngören ve “The Big Short” olarak bilinen simge isimlerden Burry’ye göre piyasa çöküşü tüm hızıyla devam ediyor.

Scion Asset Management Kurucusu Burry, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, yakın tarihte kapanan ve özel amaçlı satın alma şirketlerini izleyen iki borsa yatırım fonuna değindi.

Çöküşe hazırlanmak için spekülasyonlara aldanan yatırımcılar için uyarıda bulundu.

Şirket ve fonlar için “Başarısızlığı izleyin sonra dibi arayın” dedi.

GCM Yatırım Banner

2000 ve 2008’e Benzer Bir Piyasa Balonunun İçindeyiz

Burry, kripto piyasası hakkında yaptığı değerlendirmede, kripto para birimleri, fenomen hisseleri ve SPAC’lerde yaşanan çöküşe dikkat çekti.

Bu yıl yaşanan hareketlerde 2000 ve 2008’e benzer bir piyasa balonunun olduğu yorumunu yaptı.

Enflasyondaki Çözülmenin Nedeni Biden ya da Powell Olmayacak

Avrupa’yı zorlayan enflasyon baskını kırmak için merkez bankalarının sıkı politika kararları bu kez de resesyon beklentilerini çoğaltıyor.

ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) şahin tavırları küresel yatırımcıları tedirgin ederken Burry yaptığı paylaşımda, merkez bankalarının enflasyona etkisinin olmadığını savundu.

Burry, “Enflasyon ani yükselişler gösteriyor. Yükseliş çözülürken bunun nedeni Biden veya Powell olmayacak. Çünkü enflasyonun özü, doğası budur. Çözer, insanları kandırır ve sonra geri gelir. Geri geldiğinde ne POTUS ne de Fed kredi almayacak” dedi.

Hisse ve Kripto Düşüşünde Yol Yarılandı

En son Temmuz ayının başında hisse senedi ve kripto piyasalarındaki durumu değerlendiren ünlü yatırımcı, S&P 500, Nasdaq ve Bitcoin fiyatlarındaki büyük düzeltmenin çoklu sıkıştırmaları temsil ettiğini söylemişti.

Piyasanın daha fazla acı beklemesi gerektiğine ilişkin dikkat çekici bir yorum yapmıştı.

Hisse senedi değerlemelerinin sürdürülemez seviyelere ulaştığını söyleyerek, giderek olası bir piyasa çöküşüne daha fazla yaklaşıldığı uyarısını yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.