Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto ve Borsa Yatırımcıları Dikkat: Şimşek’ten Vergi Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf paketinde ikinci adım kapsamında, kripto var borsadaki varlıklara vergilendirme geleceğini söyledi. Detaylar geliyor...
Kripto ve Borsa Yatırımcıları Dikkat: Şimşek’ten Vergi Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamudaki tasarruf tedbirlerinin tavizsiz bir şekilde uygulandığını ve kayıt dışı ekonomi ile mücadelede yeni adımlar atılacağını açıkladı. Türkiye Gaazete’sinde yer alan habere göre Bakan Şimşek, AK Parti’nin Kızılcahamam’daki istişare toplantısında ekonomi ile ilgili bir sunum yaptı ve alınan tasarruf tedbirlerine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Bakan Şimşek, kripto varlıklardan elde edilen gelirler ve borsada yapılan işlemlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesine yönelik yeni adımlar atılacağının sinyalini verdi. Şimşek açıklamasında, “Dünyada da böyle, bir gelir elde ediliyorsa bunun vergisi de olmalı. Kripto varlıklar, borsada işlem gören varlıklar, yatırım fonları v.s bunların disipline edilmesi lazım” ifadelerine yer verdi.

Yabancı sermayenin Türkiye’ye ilgi duyduğunu, ancak yabancı sermaye girişinin artması için bazı koşulların yerine getirilmesi gerektiğini belirten Şimşek, yabancının gideceği ülkedeki kurallara, hukuki güvenceye baktığını ve bunların sağlanması halinde sermayenin geleceğini sözlerine ekledi.

Tasarruf paketinin sonraki aşamalarından bahseden Şimşek, bu kapsamda Kamu İhale Yasası’nın Avrupa standartlarına kavuşturulacağını, birçok vergi muafiyeti, indirimi, teşviki ve istisnasının kaldırılacağını anlattı. Fon gelirlerinden alınan verginin de artırılacağını belirtti.

Bakan Şimşek konuşmasında enflasyonla mücadeledeki son duruma da değindi. Enflasyonun kalıcı olarak düşeceğini belirten Şimşek, “Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kaynak girişi var. Son 12 ayda yaklaşık 17 milyar dolarlık net yabancı girişi oldu. Yabancıların tahvillerdeki oranı yüzde 10’lara gidiyor. Enflasyonu indireceğimize dair güven arttığı zaman ben inanıyorum çok ciddi fon akışı olacak” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.