Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Para Hackleri İlk Çeyrekte Yüzde 70’ten Fazla Düştü

Güvenlik firması TRM Labs tarafından yapılan son bir araştırma, kripto projelerine yönelik saldırıların ilk çeyrekte büyük düşüş yaşadığını gösteriyor.
Kripto Para Hackleri İlk Çeyrekte Yüzde 70’ten Fazla Düştü
HABER GİRİŞ

Kripto paraların kullanım alanı artmaya devam ederken, sektör kötü niyetli aktörlerin hedefi oluyor. Son veriler ise hack olaylarında önemli oranda azalma olduğunu ortaya koydu. Güvenlik firması TRM Labs tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre token ve kripto projelerine yönelik saldırılar, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 70 oranında düşüş gördü.

Hackerlar tarafından yılın ilk üç ayında çalınan miktar, 2022’nin herhangi bir çeyreğinden daha az. Bu da daha iyi güvenlik önlemlerinin getirildiğini gösteriyor ve kolay açıklardan yararlanmada genel bir düşüş olduğunu kanıtlıyor.

TRM Labs raporunda, ortalama saldırı boyutunun da 2022’nin aynı çeyreğinde yaklaşık 30 milyon dolardan 10,5 milyon dolara, 2023’ün ilk çeyreğinde, olay sayısı benzer olmasına rağmen bir darbe aldığını belirtti. Firma, bugüne kadar kurbanların, 2023’ün ilk çeyreğinde çalınan tüm fonların yarısından fazlasını geri aldığını belirtti.

Kripto para ekosistemi, doğal güvenlik açıkları nedeniyle uzun süredir bilgisayar korsanları için bir hedef olmuştur. Bununla birlikte, 2023’ün ilk çeyreğinde kripto saldırılarındaki önemli azalma, sektörün bu zorlukları aktif bir şekilde ele aldığını ve proaktif güvenlik önlemleri uyguladığını gösteriyor.

Geçen yıl saldırılar nedeniyle 3,7 milyar doların üzerinde kayıp yaşandı ve bu da 2022’yi piyasa tarihinin şimdiye kadarki en kötü yılı haline getirdi. Saldırganlar 2021’de ise 3,2 milyar doların üzerinde kazanç elde etti.

GCM Yatırım Banner

TRM Labs, bu yılki kripto saldırılarındaki düşüşü, gelişmiş siber güvenlik uygulamaları, daha sıkı düzenleyici çerçeveler ve sektör katılımcıları arasında artan iş birliği dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın