Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Binance Müşteri Fonlarını Kötüye Kullandığı İddiasını Yalanladı

Kripto para borsası Binance, müşterilerin fonlarını yönettiğine dair gündeme gelen iddialara yanıt verdi. Borsa bunları komplo teorisi olarak tanımladı.
Binance Müşteri Fonlarını Kötüye Kullandığı İddiasını Yalanladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, müşteri fonlarını yönettiği iddiaları ile gündemde. Reuters tarafından paylaşılan bir rapor, Binance’in müşteri parasının ayrı tutulmasını gerektiren ABD bankacılık düzenlemelerini ihlal ettiğini iddia etti.

Raporda, 2020 ve 2021’deki borsanın kurumsal gelirini müşteri fonlarıyla karıştırdığı ve gelişin günlük olarak gerçekleştiği iddia edildi. Kripto borsasının finansmanı hakkında bilgi sahibi olan üç kaynaktan alıntı yapılan raporda, işlemlerin iflas etmiş olan Silvergate Bank’ta tutulan hesaplarda gerçekleştiğini ve miktarın milyarlarca dolara ulaştığı belirtildi.

Raporda, kullanıcılardan gelen paranın Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun sahibi olduğu Seyşeller merkezli bir şirket olan Key Vision Development’ın Silvergate hesabına gönderildiği iddia edildi. Binance’in Silvergate’e Key Vision hesabının birincil işlevinin ABD dışındaki müşterilerden dolar katkıları toplamak olduğunu bildirdiği öne sürüldü.

Söz konusu rapor sonrası Binance iletişim şefi Patrick Hillmann iddialara yanıt verdi. Söz konusu haberi komplo teorisi olarak tanımlayan Hillmann, kullanıcıların sayfada açıkça belirtildiği üzere Paxos tarafından paraya çevrilebilen bir stablecoin satın aldığını, bunun mevduatına dayalı USD basımı ile gerçekleştiğini söyledi.

Binance yöneticisi, borsanın bu konuyu birçok kez ele aldığını belirterek, “Kullanıcı ve kurumsal fonlarımızı tamamen ayrı defterlerde tutuyoruz. Bu tür magazin hikayelerine yanıt vermede azalan yatırım getirisi var. Kaynaklarının kim olduğunu biliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Binance’e karşı ABD bankacılık yasalarının ihlaline ilişkin son iddialar, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) borsaya açtığı davadan birkaç ay sonra geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%