Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Hacklerinde Kayıp 2023’te 2 Milyar Doları Aştı!

De.Fi tarafından yapılan araştırma, bu yıl kripto para piyasasında yaşanan dolandırıcılık ve suistimaller nedeniyle 2 milyar dolar kayıp yaşandığını gösteriyor.
Kripto Hacklerinde Kayıp 2023’te 2 Milyar Doları Aştı!
HABER GİRİŞ

Güvenlik uygulaması De.Fi tarafından yapılan bir araştırma, kripto para kullanıcılarının 2023’te dolandırıcılık, sahtekarlık ve hackleme nedeniyle yaşadığı kayıpları ortaya koydu. Rapora göre yıl genelinde kripto piyasasında kullanıcıların zararı 2 milyar dolara ulaştı.

Bu rakam bir önceki yıla kıyasla yüzde 50’lik bir düşüşü temsil ediyor. Araştırmacılar düşüşü, sektörün güvenlik risklerine karşı duyarlı olmayı sürdürdüğünün bir göstergesi olarak tanımladı. 2022 yılı Terraform Labs, kripto kredi sağlayıcısı Celsius ve FTX’in çöküşü sırasındaki kayıpları da içeriyor.

Hack olaylarındaki düşüş, bazı önemli alternatif tokenlerin 2021 zirvelerinden yüzde 85 kadar düştüğü ve ardından koşulların daha da yükselişe geçmesiyle son birkaç ayda toparlandığı ayı piyasasıyla aynı zamana denk geliyor.

De.Fi, fonların geri kazanım oranının 2022’deki yüzde 2’den önemli ölçüde artarak yüzde 10 civarına çıktığını söyledi. Ethereum zinciri tahminlere göre 170 olayda yaklaşık 1,35 milyar doların silinmesiyle en yüksek kayba tanık oldu.

BNB Chain de 213 olayda 110,12 milyon dolarlık kayıpla hackerların hedefleri arasında yer aldı. Borsalar ve ticaret platformları gibi merkezi platformlardaki kayıplar, yedi vakada yaklaşık 256 milyon dolara ulaştı. Kripto piyasası bu yıl güçlü bir büyüme yaşadı.

GCM Yatırım Banner

2023’e piyasa değeri olarak 700 milyar dolar seviyesinden giriş yapan kripto market, yılın son günlerinde 1,67 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. En değerli kripto para birimi olan Bitcoin, yüzde 150’den fazla artışla 44,700 dolara kadar çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın