Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartları Gündemde: Önlemler için Yeni Tavsiye Geldi

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, kredi kartlarına gelebilecek önlemlerle ilgili konuştu ve sıkılaşmadan sonra ilk 9 ay rahatlama görülemeyeceğini belirtti.
Kredi Kartları Gündemde: Önlemler için Yeni Tavsiye Geldi
HABER GİRİŞ

Ekonomi politikalarında sıkılaştırma adımları çerçevesinde yeni önlemler konuşulmaya devam ediliyor. Artan enflasyonu dizginlemek için talebi düşürmeye çalışan ekonomi yönetiminin yerel seçimlerden sonra kredi kartlarıyla ilgili yeni kararlar alması bekleniyor.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Bloomberg HT’ye verdiği demeçte kredi kartlarıyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

Enflasyonun sıkı para politikası ve miktarsal sıkılaşma ile sürdürülebilir bir noktaya getirilmesinin ortak hedef olduğunu söyleyen Aran, kredi kartlarına dikkat çekti. Son dönemde sıkça konuşulan kredi kartları ve bireysel kredilere getirilecek önlemlere değindi.

“Akıldan Bile Geçmemeli”

Bireysel kredilerde 70-100 bin liraya kadar kredi kartlarında asgari ücrete kadar yani 20 bin liraya kadar olan kredi kartlarında limit ve harcamaları önlemlerin dışında tutmak gerektiğini vurguladı. Bunun artık hayatın bir parçası olduğunu ifade etti ve “Bu limitlere kısıt getirmek akıldan bile geçmemeli” dedi.

Bir limit getirilecekse bunun lüks tüketime yönelik kredilere gelmesi gerektiğini, 100 bin liraya kadar limiti olan kartları bu tartışmanın dışında tutmak gerektiğini paylaştı. Yüksek limitli kartlara, lüks tüketime dönük, ithal tüketici harcama ve kredilere limit gelmesinin daha doğru olacağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Ülkeye döviz getirecek alanlara cazip oranlarda kredi verilebileceğini, diğer alanlarda bir darboğaz yaşanabileceğini belirtti.

İlk 9 Ayda Rahatlama Yok

Hakan Aran, sıkılaşma sonrası beklenen rahatlamanın ilk 9 aylık dönemde görülmeyeceğini öngördü ve yılın son çeyreğinde enflasyon hedefinin tuttuğunun görüldüğü anda bir miktar rahatlama görülebileceğini söyledi.

Mevcut maliyetlerle kredi kullandırmanın kolay olmadığını dile getiren Aran, kredi kullandırılması konusunda iştahsızlığın öne çıktığını paylaştı. Bu döngünün kırılması gerektiğini, bunun da enflasyonun düşmesi ile mümkün olacağını savundu.

Yerel seçimlerin öncesinde dolara dönenleri anladığını belirten İş Bankası Genel Müdürü, burada öğrenilmiş bir davranışın söz konusu olduğunu ifade etti. İnsanların seçim öncesi dövize döndüğünü, bunun yerel seçim olmasından dolayı bu pozisyonu alanların karlı çıkmayacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.