Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon Açıklandı! TÜİK’ten Yükseliş Sinyali

Günün ekonomi gündemini belirleyen makroekonomik verilerinden Ocak ayı enflasyonu Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Detaylar haberde;
Enflasyon Açıklandı! TÜİK’ten Yükseliş Sinyali
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sabit gelirlileri ve tasarruf sahiplerini olumsuz etkileyen, piyasa dengesinde belirleyici olan yeni yılın ilk enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ocak 2024 dönemine ilişkin verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 64,86, aylık bazda ise yüzde 6,7 oranında yükseldi.

Yeni yılla birlikte gelen zamların yansıdığı Ocak 2024 döneminde enflasyon oranındaki artış bir önceki yılın Aralık ayına kıyasla yüzde 6,70, on iki aylık ortalamaya göreyse yüzde 54,72 olarak kaydedildi.

TÜİK tarafından geçen ay açıklanan Aralık 2023 verilerine göre enflasyon oranındaki artış aylık yüzde 2,93, yıllık ise yüzde 64,77 olmuştu.

Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) bu sabah açıkladığı Ocak 2024 verilerinde enflasyonun yıllık yüzde 129,11, aylık ise yüzde 9,38 oranında arttığı görüldü.

Ocak 2024 Dönemi Enflasyon Değişim Grafiği
KAYNAK: TÜİK

Ana gruplar arasında yıllık bazda en az artış gösteren ana grup yüzde 40,62 ile giyim ve ayakkabı oldu. Bu karşılık söz konusu dönemde artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 92,27 ile lokanta ve oteller olarak paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

TÜİK raporuna göre ana harcama grupları itibarıyla Ocak 2024 döneminde aylık bazda en az artış gösteren ana grup yüzde 1,61 düşüş ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, aynı dönemde artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 17,68 ile sağlık olarak kaydedildi.

Enflasyon endeksinde kapsanan 143 temel başlıktan 2024 yılı Ocak ayı itibarıyla 8 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 4 temel başlığın endeksinde değişim gerçekleşmedi. 131 temel başlığın endeksinde ise yükseliş görüldü.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim aylık bazda yüzde 6,85, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,85, yıllık bazda yüzde 67,68 ve on iki aylık ortalamalara göreyse yüzde 59,60 arttı.

Şimşek: Enflasyon Geçici Etkiler Kaynaklı Yükseldi

TÜİK tarafından açıklanan raporun ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek resmi X hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek, Ocak ayında aylık enflasyonun geçici etkiler kaynaklı yükselerek aylık yüzde 6,7, yıllık ise yüzde 64,9 arttığına işaret etti.

Şimşek paylaşımında, Ocak’ta büyük oranda enflasyona yansıyan geçici etkilerin enflasyonun ana eğilimini etkilemeyeceğini öngördü.

Aylık enflasyonun Şubat’tan itibaren kayda değer şekilde düşerek, tahminlerle uyumlu seyredeceğini ileri sürdü. Yıllık enflasyonda ise 2024’ün ikinci yarısında belirgin bir gerileme olacağına dikkat çekti.

Bakan Şimşek açıklamasında, “Fiyat istikrarını sağlamak temel önceliğimizdir.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın