Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Köy Evi ve Yazlığı Olanlar Katlamalı Vergiden Nasibini Alabilir

Birden fazla evi olanlara katlamalı vergi getirilmesi planı yapılırken, babadan kalma evler ve yazlıklar da gündeme geldi. Şerh düşülmezse kullanılmayan konutlara da katlamalı vergi gelecek.
Köy Evi ve Yazlığı Olanlar Katlamalı Vergiden Nasibini Alabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yapısal reform çalışmalarına yoğunluk göstermesi beklenen Hazine ve Maliye Bakanlığı, tüm dikkatini vergi tarafına verdi. ‘Vergi reformu’ adı altında konut piyasasındaki gelirlerini artırmaya odaklanan ekonomi yönetiminin, 5’inci yıldan sonra konut satanlardan vergi almaya başlayacağı haberi geldikten sonra bir gelişme de köy evi ve yazlığı olanlarla ilgili oldu.

Babadan kalma evlerin de ikinci ev olarak görülüp yüksek oranda vergilendirilmesi planı yapılıyor. Buna göre birden fazla evi olanlar daha fazla vergi ödeyecek. Katlanarak artan emlak vergisi için düşünülen taslak düzenlemenin, Haziran ayının ilk haftasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) getirilmesi planı yapılıyor.

Birden fazla evi olanlara ilişkin istisna geçilip, köy evi ya da yazlık gibi sınıflandırmalar dikkate alınmazsa milyonlar, kullanmadığı gayrimenkuller için vergi yüküyle karşı karşıya kalabilir.

Meclis gündemine gelecek olan düzenlemede yer alan katlamalı verginin konutun değerine göre uygulamaya alınması bekleniyor. Aksi takdirde varsıl-yoksul ayrımı yapılmaksızın herkes artan vergilerle yüzleşmek zorunda kalacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın