Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Sahiplerine Kötü Haber! Yeni Vergi Yükleri Geliyor

Türkiye'de konut sahiplerini yönelik yeni vergi düzenlemeleri üzerinde çalışma yapıldığına işaret edildi. Detaylar haberin içerisinde;
Konut Sahiplerine Kötü Haber! Yeni Vergi Yükleri Geliyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’de konut sahiplerini kapsayacak olan önemli bir vergi düzenlemesi için çalışmaların yapıldığı açıklandı. Daha önce evini kiralayanlara getirilen vergilerin ardından birden fazla konuta sahip olanlar ve evini satmayı düşünenlerin de vergi yüküyle karşılaşacağına işaret edildi.

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre iktidar, bütçe harcamalarını finanse etmek için konut sahiplerine yönelik yeni vergi düzenlemeleri üzerinde çalışıyor.

Bütçe harcamaları için yeni kaynak arayışında olan hükümet rotayı yeniden konut sahiplerine çevirerek, birden fazla konut sahiplerine Emlak Vergisi ve tapu harcı yükü getirmek için hazırlanıyor. Ayrıca konutunu 5’inci yıldan sonra satanlar için de vergi alınmaya başlayacağı duyuruldu.

Haberlere göre vergiler, piyasadaki yapıların bedelleri üzerinden hesaplanacak. Yeni düzenleme, hem konut sahiplerini hem de alıcıları daha yüksek vergilerle karşı karşıya bırakacak.

Konut Fiyatları Yükselişe mi Geçecek?

Düzenlemelerin konut fiyatlarını etkileyerek yeni bir fiyat artış dalgası yaratabileceği öngörülüyor. Ancak düzenlemenin yasa çıktıktan sonraki satışlara uygulanacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Haziran ayında Meclis’e sunulması planlanan vergi reformu taslağında, konut sahipleri ve konutları yatırım aracı olarak sahiplerinin daha fazla vergi ödemelerini gerektirecek düzenlemeler de yer alıyor.

Mevcut düzenlemeye göre satın alınan konut 5 yıl elde bekletilip 5’inci yıldan sonra satılırsa vergi ödenmiyor. Bu konut ilk 5 yıl içinde satılırsa Maliye, değer artış kazancı üzerinden yüzde 15-40 oranında vergi alıyor.

Değer Artış Kazancı Üzerinden Vergi Alınacak

Yeni düzenlemeyle 5 yıl istisnasının kaldırılması bekleniyor. Düzenlemeye göre satın alınan evin üzerinden, satıldığı gün değer artış kazancı hesaplanıp vergi alınacak.

Ayrıca taslak düzenleme, toplu alım satışlarında belediyeden alınan rayiç bedelinin kaldırılacağını ve güncel piyasada esas alınacağını belirtiyor. Bu da konutunu korumak için daha yüksek vergi yüküne işaret ediyor.

Güncel fiyata geçilmesi konut satışı yapacak kişilere ağır vergi yükü getirirken, alıcının ve satıcının ödediği yüzde 2’şerlik tapu harcında da artış yaşanmasına sebep olabilir. Kayıt dışılığı önlemek için tapu harcının düşürülmesinin de görüşüldüğü bildirildi.

Birden fazla konuta sahip olanların ise yüksek oranlarda Emlak Vergisi hesaplaması daha yapmak zorunda kalabileceği vurgulandı. İki evi olanların ilk evleri için ödedikleri verginin üzerine ek olarak ikinci evleri için daha yüksek vergi hesaplaması yapmak zorunda kalabileceği örnek verildi.

Taslak düzenleme, tapu harcı tutarlarında da artış öngörülüyor. Bu da birden fazla konuta sahip olanların tapu harcı ödemelerinde artış yaşayabileceğini ifade ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın