Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Korkunç Cinayet Sonrası Güney Kore’den Kripto Hamlesi!

Gündemi sarsan korkunç bir cinayet vakasının ardından Güney Kore'de kripto yönetmeliği inceleme altına alınıyor. Detaylar haberde;
Korkunç Cinayet Sonrası Güney Kore’den Kripto Hamlesi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Kore’de milletvekilleri, kripto para birimleriyle bağlantılı şok edici bir cinayet davasına yanıt olarak dijital varlıklara daha katı kurallar getirmeye çalışıyor. Bu bağlamda ülkedeki kripto sektörü düzenlemesi ivme kazanmaya başladı.

Bloomberg tarafından bildirilen trajik olayda, Koreli bir kadın, kripto piyasası ile ilgili kayıplardan kaynaklanan bir anlaşmazlık gibi görünen olay sonucunda kaçırılmış ve ardından öldürülmüştü.

Mart ayı sonunda gerçekleştiği bildirilen suçun ciddiyeti, milletvekillerinin dikkatini çekerken, bu gelişme, ülkenin ilk bağımsız kripto yasa tasarısını hızlandırma çabalarına odaklanılmasına yol açtı. Tasarının, yakın bir zaman dilimi içinde parlamento oylamasına tabi tutulabileceği belirtiliyor.

Ülke gündemine düşen olay, gelişen kripto endüstrisi ile ilgili riskleri ve zorlukları ele almak için kapsamlı düzenleyici önlemlere duyulan ihtiyacın altını çizmiş görünüyor.

Sanal Varlık Kullanıcı Koruma Yasası’na Odaklanıldı

Olay, milletvekillerini, kriptoyla ilgili 19 farklı önlemi tek bir kapsamlı mevzuatta birleştiren, Sanal Varlık Kullanıcı Koruma Yasası olarak bilinen, ülkenin ilk bağımsız kripto yasa tasarısının geçişini hızlandırmaya sevk etti.

Kaynak: Twitter / @hotnews_oxo

Tasarının Bloomberg tarafından ele geçirilen bir taslak versiyonu, sanal varlıklar için kesin yasal tanımlar oluşturmayı ve insider trading olarak bilinen içeriden öğrenenlerin ticareti ve piyasa manipülasyonu gibi suçlar için cezalar getirmeyi amaçladığını ortaya koyuyor.

Ayrıca, önerilen mevzuat, Güney Kore’deki Finansal Hizmetler Komisyonu‘na kripto para şirketlerini denetleme ve dijital varlıkların gözetimini denetleme yetkisi vermeyi amaçlamakta.

Yeni Kurallar Neler İçeriyor?

Yeni kurallara göre Bitcoin gibi kripto para birimleri önerilen düzenlemelere tabi olurken, hükümet tarafından menkul kıymetler olarak sınıflandırılan tokenler mevcut sermaye piyasası yasalarına tabi olmaya devam edecek.

Güney Kore, dijital varlıklar için net yönergeler oluşturarak kripto endüstrisinin dayanıklılığını güçlendirmeyi ve yatırımcıları potansiyel risklerden korumayı amaçlıyor. Tasarının zorunlu sigorta kapsamı hükmü, dijital varlık firmaları için bir güvenlik ağı sağlamayı ve onları siber saldırı veya ihlal durumunda mali kayıplardan korumayı hedefliyor.

Ek olarak, rezerv fonları ve hesap tutma konusundaki daha katı kurallar, kripto para birimi ekosisteminde daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirlik sağlamayı amaçlamakta.

Sanal Varlık Kullanıcı Koruma Yasa Tasarısı’nın tanıtımı, ülke kripto endüstrisini çevreleyen artan endişeyle boğuşurken, Güney Kore için çok önemli bir süreçte gelmiş oldu. Singapur merkezli Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Do Kwon tarafından işlenen mali suçlar ve Terra ekosisteminin çöküşü gibi son olaylar endişeleri artırdı ve sağlam düzenleyici önlemlere yönelik acil ihtiyaca ışık tuttu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%