Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Körfez Ülkesi Yan Çizdi! Enerji Sektörüne Kötü Haber Geldi

Türkiye’nin yatırım çekmek için yoğun temaslar kurduğu körfez ülkesinden piyasaları üzecek bir açıklama geldi. BAE’de anlaşma sağlanamadığı belirtildi.
Körfez Ülkesi Yan Çizdi! Enerji Sektörüne Kötü Haber Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uzun süredir yurt dışında yatırımcılarla bir araya gelerek Türkiye’ye yönelik yatırım fırsatları hakkında bilgi veriyor. Piyasalarda Şimşek’in yaptığı toplantıların ardından net açıklamalarda bulunmaması nedeniyle bu girişimlerin sonuçsuz kaldığı düşünülüyordu.

Bloomberg’in aktardığına göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli yenilenebilir enerji devi Masdar’ın Yenilenebilir Enerji’den hisse alımına ilişkin görüşmeler, fiyat konusunda anlaşılamaması nedeniyle sonuçsuz kaldı.

BAE, Temmuz’da Türkiye’ye 30 milyar doları enerji anlaşmaları dahil olmak üzere 51 milyar dolarlık taahhütte bulunmuştu. Söz konusu anlaşma özellikle Borsa İstanbul’da oldukça pozitif karşılanmıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada BAE ile görüşülen projeler arasında Türkiye’de rüzgar santralleri geliştirmek ve rüzgar enerjisinden hidrojen üretmenin de yer aldığını söylemişti. Suudi Arabistan’ın da enerji alanında Türkiye’ye yönelik ilgisinin olduğunu belirtmişti.

Türkiye’nin körfez ülkelerinde masaya oturduğu konuların başında enerji sektörü yer alıyordu. Sektöre yönelik yetkililerden gelen pozitif mesajlar, Borsa İstanbul’da işlem gören enerji şirketlerine yönelik beklentileri de artırmıştı. Birçok uzman, enerji sektörünün borsanın lokomotifi olacağını vurgularken BAE’den gelen negatif haber, sektör için olumlu havanın kaybolmasına neden olabilir.

GCM Yatırım Banner

Borsada enerji şirketlerinin de yer aldığı elektrik endeksi, haber yazım itibarıyla en çok kayıp veren endeksler arasında yer alıyor ve yüzde 1,3 ile negatifi gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.