Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BAE ile İmzalanan Enerji Anlaşmaları için Yol Haritası Görüşüldü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Birleşik Arap Emirlikleri hükümet yetkilileriyle enerji anlaşmalarını görüştü. Detaylar haberde;
BAE ile İmzalanan Enerji Anlaşmaları için Yol Haritası Görüşüldü
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Uluslararası Petrol Fuarı ve Konferansı için geldiği Abu Dabi’de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümet yetkilileriyle enerji anlaşmalarına yönelik görüşmeler gerçekleştirdi.

Ziyaret ve görüşmelere ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalar yapan Bakan, “Abu Dabi ziyaretimizde Birleşik Arap Emirlikleri hükümet yetkilileri ile önemli temaslarda bulunduk.” ifadesini kullandı.

Enerji Anlaşmaları Konusunda Yol Haritası Görüşüldü

Yatırım Bakanı ve ADQ CEO’su Mohamed Hassan Alsuwaidi ile Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı, ADNOC CEO’su ve Masdar Başkanı Sultan Ahmed Al Jaber ile görüşme gerçekleştirdikleri bilgisini verdi.

Görüşmelerde, 2022 yılının Temmuz ayında iki ülke arasında imzalanan enerji anlaşmalarının hayata geçirilmesine yönelik izlenecek yol haritasının ele alındığını belirtti.

Söz konusu dönemde iki ülke arasındaki ilişkiler stratejik ortaklık düzeyine çıkarılırken çeşitli alanlarda 50,7 milyar dolar tutarında anlaşmalar imzalanmıştı.

GCM Yatırım Banner
Bakan Bayraktar BAE Abu Dabi Görüşmeleri
Kaynak: X / @aBayraktar1

Bakan, önceki gün Uluslararası Petrol Fuarı ve Konferansı’nda düzenlenen yuvarlak masa toplantısında katılımcı bakanlarla bir araya gelmişti.

Fuara katılım gösteren Shell, Eni ve Baker Hughes’ın üst düzey yöneticileriyle de görüşmeler gerçekleştirilmişti.

Konferansın açılış oturumunda da konuşan Bayraktar, Türkiye’nin petrol ve doğal gaz konusunda yıllar boyunca güvenilir bir güzergah olduğunu ifade etmişti.

Günlük 2 milyon varil petrolün Türkiye’nin boğazlarından geçtiğini ve yaklaşık 45 yıldır aktif olan Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı‘nın da günlük 500 bin varil petrol kapasitesine sahip olduğunu kaydetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın