Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Piyasası için Yeni Tahmin: Yatırım Aracı Olmaktan Çıkabilir!

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, konut fiyatlarındaki gidişata yönelik görüşlerini paylaştı. Fiyatların 2024'te ne kadar artacağını tahmin etti.
Konut Piyasası için Yeni Tahmin: Yatırım Aracı Olmaktan Çıkabilir!
HABER GİRİŞ

‘Ekonomi yönetiminde yapılan politika değişikliği sonrası konut fiyatlarındaki seyir yakından izlenmeye başladı. Endeksa Genel Müdürü Görkem Öğüt, konut piyasasına ilişkin 2024 beklentilerini paylaştı.

Öğüt son yıllarda konut fiyatlarındaki yüksek artışa atıfta bulunarak, piyasada Ağustos ayından bu yana beklentilerin üzerinde bir artış olmadığını belirtti. Artış trendinin devam ettiğini ancak daha stabil bir seyir izlendiğini kaydeden Öğüt, Türkiye’de ortalama bir konut fiyatının şu anda 3 milyon TL’nin biraz üzerinde olduğunu söyledi.

2024 itibarıyla fiyatların enflasyona daha da yaklaşan bir zemine oturmasının beklendiğini belirten Öğüt, “Konut fiyatlarındaki azalan yükseliş hızının devam etmesi halinde, reel fiyat düşüşleri ile birlikte, gayrimenkul yüksek kar getiren bir yatırım aracı olmaktan çıkabilir.” diye konuştu.

‘Yeni Kampanyalar Olabilir’

Endeksa Genel Müdürü konut satışlarına yönelik gelecek yıl bazı kampanyaların yaratılabileceğini belirtti. Bu kampanyaların konut faizlerini yüzde 2’nin altına çekmeyi ve 15 yıllık ödeme planları vaat ettiğini ifade etti.

Öğüt, düzenlemelerin gerçekleşmesi halinde özellikle ilk konut satışlarında ciddi bir hareketlenme olabileceğini söyledi. Yatırımcı tereddütleri ve kredi koşullarının konut stokunu hızla artırdığına dikkat çeken Öğüt, gelecek yıl arz ve talebin daha sağlıklı bir yapıda olacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

TCMB’nin Haziran ayından bu yana faiz oranlarını artırması, krediye erişimi daha güç hale getirdi. Bu durum konut satışlarında gözle görülür bir düşüş yaşanmasına neden oldu. Azalan talep nedeniyle konut fiyatlarının reel bazda düştüğü belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın