Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Konsey Üyesi Yeni Faiz Artışı için Mesaj Verdi

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Martins Kazaks, kalıcı enflasyon karşısında yeni bir faiz artışına açık kapı bıraktı. Detaylar haberin devamında;
Konsey Üyesi Yeni Faiz Artışı için Mesaj Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi Martins Kazaks, bugün yaptığı açıklamada kalıcı enflasyon tehlikesine dikkat çekti. Bu duruma bağlı olarak yeni bir faiz artışının yapılmasına açık kapı bırakan mesajlar verdi.

Kurumun, faiz oranlarını düşürmesi için bölgenin ekonomik görünümünde “çok dramatik bir dönüş” görmesinin gerekli olduğunu vurguladı.

Kazaks, Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat), bugün paylaşmış olduğu Euro Bölgesi’nin Ekim ayı enflasyon verisi duyurusu sonrasında açıklamalarda bulundu.

“Şu Anda Faiz İndirimini Tartışmak Gereksiz”

Euro Bölgesi enflasyonunun, küçülen bir ekonominin ortasında iki yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine gerilediğini gösteren veriler sonrasında konuşurken faiz indirimi hamlesini düşünmek için faaliyetlerde keskin bir düşüş veya işsizlikte bir sıçrama gerektiğini belirtti.

Bu nedenle şu an için faiz indirimi adımını tartışmaya gerek olmadığını söylerken “2024 yılının ilk yarısında faiz indirimi, şu anki makro görünüm ile tutarsız düşer. Çok yüksek belirsizlikler var.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

ECB 10 ay üst üste faiz artırımının ardından geçen hafta faiz artırımlarını duraksatmış ve faiz oranını yüzde 4,50 seviyesinde sabit bırakmıştı.

Bugün açıklanan verilere göre enflasyon Ekim’de yüzde 2,9 (piyasa beklentisi yüzde 3,1) ile iki yıldan uzun sürenin en düşük seviyesine geriledi. Böylelikle Euro Bölgesi yıllık enflasyonu Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyeye indi.

“Enflasyonla Mücadele Henüz Bitmedi”

Bankanın şahin üyelerinden biri olarak bilinen Kazaks, sonuçları değerlendirirken enflasyonla mücadelenin henüz bitmediğine ve bu yolun zorlu olduğuna dikkat çekti.

“Enflasyonda sert düşüş gördük ama hala yüzde 2’nin üzerinde. Hala bu hedefin üzerinde kalıcı olma riski var.” diyen isim, gerekirse daha fazla faiz artışı için açık kapı bulunduğunun ve kararları toplantı bazında değerlendireceklerinin altını çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.