Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sıkı Faiz Tedbirleri Euro Bölgesi’nde Enflasyonu Aşağı Çekti

Faiz kararlarında şahin tavır alan ECB’nin izlediği yol sonuç vermeye devam ediyor. Euro Bölgesi enflasyonu son 2 yılın en düşük seviyesine çekildi. Detaylar haberde;
Sıkı Faiz Tedbirleri Euro Bölgesi’nde Enflasyonu Aşağı Çekti
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin Ekim ayı enflasyon verisini paylaştı. Verilerde enflasyon yüzde 3,1’lik piyasa beklentisinin de altına gerileyerek Ekim 2023 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 arttı.

Düşük gelen son verilerle birlikte Euro Bölgesi’nde son 2 yılın en düşük enflasyon rakamı Eylül’den sonra Ekim’de kayda geçti. Euro Bölgesi yıllık enflasyonu Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyeye indi.

Eylül ayında Euro Bölgesi yıllık enflasyonu yüzde 4,3 oranında gelmiş, piyasa beklentisi ise yüzde 4,5 seviyesine işaret etmişti. Eylül ayında yıllık enflasyon Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyesine çekilmişti.

Aylık Enflasyonda Sınırlı Artış

Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde enflasyon Ekim’de aylık bazda yüzde 0,1 ile sınırlı bir artış yaşadı. Piyasa beklentisi ise yüzde 0,3 olmuştu.

Manşet enflasyonundaki kayda değer geri çekilme, çekirdek enflasyonda daha kademeli oldu. Eylül ayında yüzde 4,5 gelen çekirdek enflasyon, Ekim’de yüzde 4,2’ye indi.

GCM Yatırım Banner

Faizde Şahin Tutuma Devam

Enflasyonla mücadele için sıkı faiz politikalarından taviz vermeyen Avrupa Merkez Bankası (ECB), geçen hafta yaptığı faiz toplantısında ateşi sönmeye başlayan enflasyon verilerine göre karar almıştı.

ECB, faiz oranını yüzde 4,50 seviyesinde sabit bırakmış ancak şahin mesajlar vermeye devam etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın