Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kömüre Yüzde 500 Zam! Esnaf ve Vatandaş Şaşkın

Kış gelirken esnafın ve tüketicinin endişeleri daha da arttı. Esnaf, kömür fiyatlarının 5 kat arttığını söylüyor. Vatandaş alırken 40 kere düşünüyor.
Kömüre Yüzde 500 Zam! Esnaf ve Vatandaş Şaşkın
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kış kapıdayken masraflar, ihtiyaçlar ve yaşam maliyetleri daha da artıyor. Markete gidip sebzeyi, meyveyi taneyle alan vatandaş şimdi de kış için endişe duyuyor. Artan faturalarla boğuşan tüketiciler ve işletmeler, enflasyon ve fahiş fiyatlardan şikayet etmeye devam ediyor.

Eylül’ün başında doğalgaz ve elektriğe gelen yüzde 20,4’lük zam, ardından 13 Eylül’de İstanbul’da konutlarda kullanılan suya yapılan yüzde 40,38 oranındaki zam ile vatandaşın mağduriyeti farklı boyutlara bürünüyor.

Kömürün Fiyatı Yüzde 500 Arttı

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Ankara’nın Kuruçeşme mahallesinde esnaf ziyaretinde bulundu. Kömür satışı yapan Tahsin Kayaönü ile kömür fiyatları hakkında konuştu.

Kayaönü, kömür satışlarının çok azaldığını, iş yapamadıklarını ve taksitleri kaldırdıklarını belirtti. 25 yıldır aynı yerde bu işi yaptıklarını, son dönemde satışların yüzde 200-300 oranında düştüğünü aktardı.

Geçen Sene Bin Liraydı Şimdi 6 Bin Lira

Kömürü alanların zaten durumu iyi olmayanlar olduğunu ifade etti ve geçen sene bin liraya sattıkları kömürün fiyatının şimdi 5 bin lira ile 6 bin lira arasında olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Geçen Sene 10-15 Kamyon Mal Alırken Şimdi 2 Kamyon Mal Alabiliyoruz

Vatandaşın kömür almakta zorlandığını vurgulayan Kayaönü, eskiden taksitle kömür satışı yapabildiklerini, şimdi taksite de giremediklerini bildirdi. Artık bütçelerinin belli olduğunu, geçen sene 10-15 kamyon mal aldıklarını söyledi. Bugün aynı parayla iki kamyon kömürü ancak alabildiklerini, veresiye de veremediklerini sözlerine ekledi.

Ekonominin gidişatının iyi olmadığını belirten esnaf, geçen yıllarda kazanılan 250 bin liraya 1+1 ev alınabilirken şimdi bunun mümkün olmadığını, ev fiyatının milyondan başladığını söyledi.

Vatandaş Buna da Çözüm Bulacak Mı?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bazı ilçelerde bir öğrenci için yıllık 22 bin TL servis ücreti isteyen firmaların olması, vatandaşları kendi çözümlerini üretmeye yönlendirmişti. Veliler fahiş fiyatlardan dolayı çareyi korsan servislerde aramışlardı. Korsan servislerin öğrenciler için tehlikeli olmasına rağmen başka bir yol bulamayan veliler riskleri göze almak zorunda kalıyor.

Erdoğan Maaşlara Zam Dedi Vatandaş Ateş Püskürdü

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücreti, memur ve emekli maaşını ciddi şekilde artıracaklarını ve vatandaşları enflasyon baskısından kurtaracaklarını söylemişti.

Erdoğan’ın açıklamalarının hemen ardından insanlar sosyal medya üzerinden tepki göstererek maaşlardaki artışın fayda etmeyeceğini, aksine fiyatları daha da artıracağını belirtmişti.

Maaşlardaki artışın yerine fahiş fiyatlarla mücadele edilmesi gerektiğini ifade etmişlerdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.