Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eylül Ayı Zamlarla Geldi! Elektrik ve Doğalgaz Zammı Açıklandı

BOTAŞ ve EPDK'dan yapılan açıklamalarla doğalgaz ve elektrikte 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni zamlı tarifeler duyuruldu. Detaylar haberde...
Eylül Ayı Zamlarla Geldi! Elektrik ve Doğalgaz Zammı Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

BOTAŞ ve EPDK, Eylül ayının ilk dakikalarında doğalgaz ve elektrik zamlarını duyurdu. Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatı yüzde 20,4 zamlanırken, elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20 zam yapıldı.

Doğalgaza Yüzde 20,4 Zam

Doğalgaz Yıllık Artış
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

BOTAŞ, doğalgaz zammı için küresel çapta artan fiyatları gerekçe gösterdi ki enerji emtiasının bir yıllık yükselişi üç hanenin üzerine çıktı.

BOTAŞ’tan yapılan açıklamaya göre elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 49,5, sanayide kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 50,8 ve konutlarda kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 20,4 oranında zam yapıldı.

Evlerde kullanılan doğalgazın fiyatı bilindiği üzere son olarak geride bıraktığımız Haziran ayında yüzde 30 zamlanmıştı.

BOTAŞ’tan yapılan açıklamada doğalgazın ithal bir enerji kaynağı olup, yüzde 99’dan fazlasının yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edildiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, dünyada pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte artan doğalgaz talebine bağlı olarak küresel enerji piyasalarındaki fiyatlarda yüksek artışlar meydana geldiği ifade edildi.

Avrupa’nın en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaki Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında doğal gaz fiyatlarındaki yükselişin artarak devam ettiği vurgulandı. Pandemi öncesine göre küresel piyasalardaki doğalgaz fiyatlarında 20 kat artış meydana geldiği eklendi.

Açıklamada “Buna karşın, küresel piyasalardaki yüksek doğal gaz fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır” ifadelerine yer verildi.

Bu noktada, bağımsız yayın organı Evsel Enerji Fiyat Endeksi’ne ve EUROSTAT verilerine göre konutlarda ve sanayi kuruluşlarında Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğalgazın ülkemizde olduğu bilgisi paylaşıldı.

Konutlarda Kullanılan Elektriğe Yüzde 20 Zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da zamlı tarifeyle ilgili basın açıklaması yayımladı. Konutlarda Eylül ayı itibarıyla geçerli olacak elektrik tarifesine yüzde 20 zam yapıldığı bildirildi.

Mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için yüzde 20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için yüzde 30, sanayi abone grubu için yüzde 50 oranında artış yapıldığı duyuruldu.

EPDK açıklamasında, pandeminin etkilerinin küresel ekonomilerde etkisini sürdürdüğü bir dönemde başlayan Rusya-Ukrayna savaşının, tüm dünya enerji piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirdiği belirtildi.

Bu süreçte neredeyse bütün ham madde fiyatlarında olağanüstü artışların yaşandığı ve bu durumun ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilediği bildirildi.

Mart’ta Doğalgaza 1000 Lira Ödeyen Vatandaş Kasım’da 2106 Lira Ödeyecek

Elektriğe ve doğalgaza yapılan zamlar, ülke gündeminde ses getirirken birçok uzman fiyat artışlarını eleştirdi.

Ekonomist Oğuz Demir, Twitter hesabından yaptığı şu paylaşımla dikkat çekti:

Oğuz Demir Zam Yorum
KAYNAK: Twitter

Vergi uzmanı Ozan Bingöl de elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zamların gelecek yeni artışların başlangıcı olmasına karşı uyardı. Aynı zamanda Twitter hesabından önceki zamları “Bu yapılanların mutlaka bir anlamı var” ifadeleriyle anımsattı.

Bingöl, kırmızı et, ekmek, otomobillerdeki ÖTV ve akaryakıt, elektrik, doğalgaz zamlarından bahsetti.

Eylül zammını Reuters da yazdı. Haber ajansı, yetkililerin haneler için elektrik ve doğal gaz fiyatlarını yaklaşık yüzde 20 ve sanayi için yaklaşık yüzde 50 artırarak, Temmuz ayında yüzde 80’e ulaşan enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskıyı daha da artırdıklarını belirtti.

Reuters hesaplamasına göre kamu hizmeti fiyatlarındaki artışların enflasyonu 0,8 puan artırması bekleniyor. Yüksek sanayi fiyatları da üreticilerin maliyetleri tüketicilere yansıtması nedeniyle enflasyonda dolaylı bir artışa yol açacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın