Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fahiş Servis Fiyatlarına Velilerden Çözüm: Korsan Servis

İstanbulluların her yıl başını ağrıtan konulardan biri olan servis ücretleri, yine gündem olmayı başardı. Fahiş fiyatlara velilerin ilginç çözümü ne?
Fahiş Servis Fiyatlarına Velilerden Çözüm: Korsan Servis
HABER GİRİŞ

İstanbulluların ceplerini yakan harcamalardan sadece biri olan okul servisi ücretlerine tepkiler her geçen gün artıyor. İstanbul’daki vatandaşlar, ardı arkası kesilmeyen zamlar ve sürekli olarak artan yaşam maliyetleriyle boğuşmaya devam ediyor. Suya yapılan fahiş zamlar, Eylül’ün başında gelen doğal gaz ve elektrik zamları bunlardan sadece bazıları.

Servis Firmalarından Fahiş Fiyatlar

İstanbul’da sürekli gündem olmayı başaran servis ücretleri birçok tartışmayı fitilledi. İstanbul’da servis taşımacılığı için belirlenen zam oranı yüzde 19,21 olarak belirlenmişti. Ancak bazı okul servis firmaları belirlenen orandan daha yüksek fahiş fiyatlar belirledi.

İstanbul’da bazı ilçelerde bir öğrenci için yıllık 22 bin TL isteyen firmalar olduğu belirtildi.

Veliler Korsan Servise Yöneliyor

Olması gerekenden çok daha fazla fiyat veren servis firmalarının çoğunun özel okullarla anlaşan şirketler olduğu aktarıldı. Söz konusu okullarda alternatif bir servis seçeneği bulunmadığı için veliler korsan servisleri tercih etmeye başladı.

Korsan servisler öğrenciler için büyük riskler barındırıyor olsa da mağdur durumdaki veliler riskleri göze almak zorunda kalıyor.

GCM Yatırım Banner

Konuyla ilgili olarak fahiş fiyatlar veren ve tarifelere uymayan servislerin tüketici, hakem heyetine şikayet edilmesi tavsiye ediliyor.

İstanbul ve Türkiye genelinde gelirler sabit kalırken enflasyon, fiyatlar, yaşam maliyetleri, giderler ve faturalar sürekli olarak artmaya devam ediyor.

Yüzde 80’i Geçen Enflasyon

Eylül ayının başlarında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 80,21 olmuştu.

Enflasyon aylık 1,46, on iki aylık ortalamaya göre ise 54,69 oranında artış göstermişti.

Endekste hesaplanan 144 temel başlığın 123’ünde artış olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.