Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Komşu ve Kira İhtilafı için Bulunan Çözümde Sona Gelindi

Ev sahibi, kiracı ve komşular arasında ihtilaf konusu olan durumların çözümü için yargı paketi oluşturuldu. Detaylar haberde;
Komşu ve Kira İhtilafı için Bulunan Çözümde Sona Gelindi
Yorum

Konut fiyatlarında fahiş fiyatlar, ev sahipleri ile kiracılar arasında ihtilaf yarattı. Anlaşmazlıkların giderilmesi için bulunan çözüm ise arabuluculuk oldu. Arabuluculuk seçeneğinin yasa kapsamına alımı için son günlere gelindi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kira artışında uzlaşamayan veya tahliyede sorun yaşayanların artık mahkemeye başvurmayacaklarını duyurmuştu.

Ev sahibi, kiracı ve komşular arasında anlaşma sağlanamayan durumlarda, taraflar mahkemeye değil, arabulucuya gidecek. 1 Ekim’de açılacak Meclis’in yeni yasama yılında 7’nci yargı paketi yer alacak.

Kapsam Genişletildi

7’nci yargı paketinde yer alan yeni kararla ilgili çalışmaların kapsamının ise genişletildiği öğrenildi.

Buna göre kira ve kat mülkiyeti konularının yanı sıra tüm komşuluk ilişkileri arabuluculuk kapsamına dahil edilecek.

Komşular arasında yaşanan; apartman yönetimi, ortak kullanım alanları, park yeri ve benzeri anlaşmazlıklar arabuluculuk kapsamına alınacak.

Arabulucuya 1 Ay Süre Tanınacak

Adalet Bakanlığı ve AK Parti grubunun yürüttüğü çalışmalarda, mevcut sistem revize edilecek.

Söz konusu anlaşmazlıklarda isteyenlerin arabulucuya, isteyenlerin ise mahkemeye başvurduğu sistemin yerini zaruri arabuluculuk tercihi aldı.

Buna göre yasa Meclis’ten geçtikten sonra tüm dosyalar önce arabulucuya gidecek.

Dosyaların çözümü için bir ay süre tanınacak. Bu süre zarfında arabulucu tarafından sorun çözüm bulmazsa, dosya mahkemeye taşınacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu