Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bozdağ, Kira Anlaşmazlıkları için Çözümü Açıkladı

Adalet Bakanı Bozdağ, kiracılar ve ev sahipleri arasındaki kira anlaşmazlıklarının arabulucular tarafından giderileceğini açıkladı. Ayrıntılar haberde;
Bozdağ, Kira Anlaşmazlıkları için Çözümü Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Konut fiyatlarındaki yüksek fiyat artışları, ev sahipleri ile kiracılar arasında ihtilaf yarattı. Kira artışında uzlaşma sağlayamayan ya da tahliyede sorun yaşayanların mahkemeye başvurmaları üzerine Adalet Bakanlığından yeni bir hamle geldi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kiracılar ve ev sahipleri arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi için bulunan çözümü paylaştı. Bartın Adalet Sarayı Açılış Töreni’nde konuşan Bozdağ, anlaşmazlıkların arabulucular tarafından giderileceğini açıkladı.

İhtilafların mahkemeye gitmeden kısa sürede çözüm bulması için arabuluculuk uygulamasının devrede olduğunu söyledi. Adalet Bakanı konuşmasında, “Kira alacakları, kat mülkiyeti ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz” dedi.

Arabuluculuğun kapsamının genişletildiğini söyleyerek; “Önümüzdeki dönemde kira alacaklarıyla ilgili ihtilafları, kat mülkiyeti kanunundan doğan ihtilafları ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz” dedi.

Söz konusu anlaşmazlıkların arabulucuya gidilerek daha az masrafla çözüleceğini sözlerine ekledi. “Biz, komşuların mahkemeye düşmeden meseleleri halletmesini arzu ediyoruz” diyen Bozdağ, kiracılarla, ev sahipleri ve komşular arasındaki anlaşmazlıkları arabulucu marifetiyle daha erken süre çözme taraftarı olduklarını kaydetti.

Şu anda tatilde olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açıldığında konunun gündeme geleceği bilgisini paylaştı.

Arabuluculuk Sınavında Kota Yok

Arabuluculuk sınavı ile ilgili de açıklama yapan Bozdağ, “Arabuluculuk sınavı ilanı bugün ya da yarın Adalet Bakanlığı sitesinden yayınlanacak” dedi.

Sınavda ise kota uygulaması olmayacağını belirterek; “Kota uygulaması yapmayacağız bu sınavda, 70 ve üzerinde başarı elde eden sınava giren herkes arabulucu olma hakkını elde etme etmiş olacak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu