Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM’ye Müdahale Edileceği İddialarına Yanıt Geldi!

TCMB’nin KKM hesapları için çehresini değiştirdiği iddialarına açıklık getirildi. Sandıkların kapanmasıyla rüzgarın tersten eseceği yönündeki beklentiler karşılık buldu.
KKM’ye Müdahale Edileceği İddialarına Yanıt Geldi!
HABER GİRİŞ

İhracat temelli büyüme teziyle uygulamaya konan ekonomi politikalarının ürünü olan kur korumalı mevduat (KKM) sisteminde rüzgar tersten esmeye başladı. Seçim belirsizliğinde dolara giden tüm yolları kapatmak için harekete geçen Merkez Bankası, KKM hesaplarının yıldızını parlatıp faizi yüzde 50’lere kadar çıkarma yoluna gittikten sonra sandıkların kapanmasıyla çehre değişti.

Son gelişmelerde KKM hesaplarının frenleneceği iddiaları doğrulandı. Dünya’ya konuşan banka kaynakları, Merkez Bankası’nın yeni talimatı üzerine KKM hesaplarında yüzde 30’a ulaşan primlerin yasaklayacağını teyit etti.

Bu hamleyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) son verilerine göre 2,4 trilyon TL’ye ulaşan KKM hacminin Hazine üzerinde oluşturduğu yükü azaltmak için seçim öncesi verilen doping son bulacak.

Primler Tamamen Kaldırılabilir

Seçim sonuçlarının hemen ardından KKM frenine basan Merkez Bankası’nın, bankaların hazineden sorumlu genel müdür yardımcıları ile toplantı yaptığı öğrenildi.

Toplantıdan çıkan sonuçta, sektöre merkez müdahalesinin kesinleştiği ve ilk adımda KKM primlerine sınırlama getirileceği, ikinci seçeneğin primleri tamamen kaldırma yönünde olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

İlk seçeneğe göre birinci adımda bankaların TL dönüşüm oranı yüzde 60’dan yüzde 50’ye çekilecek. Böylece bankaların inisiyatif alarak KKM sahiplerine verdiği primler otomatik olarak düşürülecek.

Sonuç olarak banka müşterilerinin dolardan KKM’ye dönüştürdüğü varlıklarına verilen yüzde 30 oranındaki yüksek primler artık verilmeyecek.

Yatırımcıların KKM’den çıkması için alınan müdahale kararı sonrası saatli bomba olarak hazırda bekleyen doların yeni rekorlar kırması endişesi piyasada yankı buldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.