Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar KKM’de Düzenleme Yapılacağı İddiasıyla 21 Lirayı Aştı

Bankaların kur korumalı mevduatlar için verdiği primlerin durdurulacağı iddia edilirken, döviz kurlarından yeni rekorlar geldi.
Dolar KKM’de Düzenleme Yapılacağı İddiasıyla 21 Lirayı Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

28 Mayıs seçimlerinin ardından Türkiye’nin ana gündemi Cuma günü açıklanacak yeni Kabine ve ekonomide izlenecek yol haritası olarak öne çıkıyor. Ekonomi yönetiminin başına eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in getirileceği söylentileri bile dün piyasalarda bir bayram havası estirdi.

Ortodoks politikalardan yana olduğu bilinen ve uluslararası yatırımcıların gözünde güvenilir bir isim olan Şimşek’in getirilmesi, birçok sorunun çözüleceği olarak yorumlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 21 Aralık 2021 tarihinde doların 18,40’ları geçmesinin ardından kur korumalı mevduat (KKM) sistemini tanıtmış ve iki yıldır bu sayede kurdaki yükseliş frenlenebilmişti.

Kur korumalıya ilgi her geçen gün artarken, toplam tutar 2,4 trilyon TL’ye ulaştı. Seçimden önceki haftalarda getirilen bazı düzenlemeler KKM’nin daha cazip hale gelmesini sağlamıştı.

KKM’ye Verilen Prime Fren Geliyor İddiası

Seçimden hemen önce bazı bankalar KKM’ye yüzde 40’lara ulaşan opsiyon primi verdi. Bankacılık kaynaklarından elde edilen bilgiye göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu olaya dur demek adına el atıyor.

GCM Yatırım Banner

Habere göre TCMB kararnamesi ile bankaların dönüşüm oranı yüzde 60’dan yüzde 50’ye düşecek. Bunun devamında bankaların KKM’ye verdikleri opsiyon priminde düşüş olması bekleniyor.

Örnekleyecek olursak 10 bin dolarını 3 aylık vade ile dövize dönüşebilir KKM yapanlara ödenecek yaklaşık 600 dolarlık opsiyon primi artık ödenmeyecek. Bu uygulama ile birlikte KKM’ye olan talebin azalması beklenirken, dolar tarafında da hareketliliğin artacağı düşünülüyor.

Dolar Bu Sabah Yeni Rekorunu Kırdı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Seçimden önce hareketlenmeye başlayan Dolar/TL, hemen sonrasında yukarı yönlü hareketini hızlandırdı. Türk lirasının seçimden sonra zayıflayacağı ve kurun orta vadede 26 seviyelerine geleceği bekleniyordu.

Ancak son 3 gün adeta gaza basarak üst üste yeni zirveleri gördü. Dün 20,42’yi aşan dolar kuru, kapanışı 20,09’dan yaptı. Bu sabah saat 06.00’da 21,0001 ile tarihi rekorunu kırdı.

Saat 08.21’de 20,63’ten işlem gören kur, bir ayda yüzde 5’e yakın prim yaptı. Türk lirası dün olduğu gibi bu sabah da ABD doları karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu.

Rekor kıran sadece dolar olmadı. Euro 22,52, Sterlin 25,93, gram altın 1322 lira ile tüm zamanların zirvesine çıktı.

An itibarıyla Euro 22,13, Sterlin 25,52, gram altın ise 1299 liradan işlem görüyor.

Akut Bir Kur Riski Yaşanabilir

Danske Bank baş analisti Minna Kuusisto, Erdoğan’ın ekonomi politikalarında bir U dönüş yapmaması halinde akut bir kur krizi riskinin yaşanabileceğini söyledi.

Bannockburn Global FX baş piyasa stratejisti Marc Chandler, lira üzerindeki satış baskısının yabancı varlık yöneticilerinden kaynaklanmadığını ifade etti.

Seçim sonrası değerlendirme yapan Aegon Asset Management Gelişmekte Olan Piyasa Borçları Başkanı Jeff Grills ise liranın değer kaybetmesi ve zaten düşük olan rezervlerin üzerindeki baskının tahvil yatırımcılarını endişeye soktuğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın