Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KGM Duyurdu: Köprü ve Otoyol Ücretlerine Zam Yapıldı

Karayolları Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren köprü ve otoyol geçiş ücretlerinin artırıldığını duyurdu. Ayrıntılar geliyor…
KGM Duyurdu: Köprü ve Otoyol Ücretlerine Zam Yapıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yılın gelmesi ile beraber köprü ve otoyol geçiş ücretlerinde fiyat artışı yapıldığı açıklandı. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), yeni yıl ile birlikte köprü geçiş ücretleri başta olmak üzere otoyol ücretlerine zam geldiğini duyurdu.

KGM, 2024 yılında kamuya ait otoyol ve köprülere yüzde 76, Yap-İşlet-Devret yöntemiyle yapılan otoyol ve köprülere yüzde 50 oranında zam yapıldığını açıkladı.

Açıklamada, “Karayolları Genel Müdürlüğünce ve Yap-İşlet-Devret (YİD) kapsamında özel şirketler tarafından işletilen otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri, 1 Ocak 2024 Pazartesi günü saat 00.00’dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir.” ifadelerine yer verildi.

KGM açıklamasında, yönetmeliğe göre her yıl başında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE)’ye göre düzenlendiğini hatırlattı ancak, 2022 yılında Üretici Fiyat Endeksi’ndeki yüzde 97,72 oranındaki yükselişe rağmen düzenleme yapılmadığını, mevcut geçiş ücretlerinin 1 Ocak 2022 tarihinden bu yana uygulandığını belirtti.

Yapılan fiyat artışları ile Karayollari Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 9,00 TL, en yüksek geçiş ücreti 84 TL oldu. Boğaz köprüleri tek yön otomobil geçiş ücreti ise 15,00 TL olarak belirlendi.

GCM Yatırım Banner

Yap İşlet Devret projelerine ait köprülerin otomobil için geçiş ücretleri ise, Osmangazi Köprüsü’nde 290 TL, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde 295 TL, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 35 TL olarak açıklandı.

KGM araç sınıflarına göre köprü geçiş ücret tarifelerini Karayolları Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi www.kgm.gov.tr adresinde paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.