Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Katar Dünyanın En Büyük LNG Üreticisi Konumunu Avustralya’ya Kaptırabilir

ABD Enerji Bilgi Yönetimi (EIA), Avustralya’nın Katar’dan daha fazla LNG ihracatı yapma yolunda istikrarlı bir şekilde ilerlediğini söyledi. Ayrıntılar şöyle;
Katar Dünyanın En Büyük LNG Üreticisi Konumunu Avustralya’ya Kaptırabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya milyarlarca dolarlık ihracat projesiyle üretimi artırırken Katar’ın önümüzdeki yıl içinde dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatçısı (LNG) olarak unvanını kaybedeceği söylendi.

Avustralya hükümeti tarafından son zamanlarda yayınlanan bir rapor da; “Avustralya ve Katar, 2019’un ilk beş ayında dünyanın en büyük LNG ihracatçısı unvanı için çekişmeye devam etti” demişti. Nitekim Avustralya, Kasım 2018 ve Nisan 2019’da daha fazla LNG ihraç etmişti.

ABD Enerji Bilgi Yönetimi ise yakın zamanda yetkilendirilen projeler üretimi artırırken Avustralya’nın şu anda Katar’dan daha fazla LNG ihracatı yapma yolunda olduğunu söyledi.

ABD Enerji Bilgi Yönetimi Avustralya Katar Daha Fazla LNG İhracatıAvustralya’daki yeni projelerden Royal Dutch Shell’in LNG tesisi Prelude, ilk LNG sevkiyatını Haziran ayında Asya’daki müşterilerine ulaştırmıştı. Sınır taşı niteliğindeki tesis, 2012 ila 2018 arasında Avustralya’da faaliyete geçen sekiz yeni LNG projesinin sonuncusu olmuştu. Yeni tesisler Avustralya’nın ihracat kapasitesini 2011 yılındaki günlük 2.6 milyar kübik feet seviyesinden 2019’da 11.4 milyar kübik feet seviyesine taşımıştı.

Yaşanan gelişmelere gönderme yapan EIA, Avustralya’nın halihazırda LNG üretim kapasitesinde Katar’ı geçtiğini söyledi.

EIA Avustralya LNG ihracat Katar Geçti Japonya, Çin ve Güney Kore’deki kilit müşterilerden gelen kırılgan taleplerle birlikte yeni kapasitedeki artış, 20182in sonundan bu yana LNG fiyatlarında önemli bir düşüşe yol açmıştı.

ABD ile Çin arasında süregelen ticaret savaşı da LNG üzerinde baskı uygulamıştı. Wood Mackenzie direktörü Nicholas Browne, şu anda yıl için çoktan taban fiyata ulaşılmış olabileceğini belirterek, sadece Avustralya’dan değil aynı zamanda ABD’den daha fazla tedarik geldiğini dolayısıyla önümüzdeki yıl bu yılın koşullarının tekrarlanmasını beklediklerini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Çin’in piyasaya giren tüm bu yeni LNG’nin tamamını alamayacağını ama bu fazlalık döneminin ötesine baktıklarında Asya’daki temel talebin güçlü olduğunu, dolayısıyla Asya’yı hedefleyen ve yeni projeler geliştirmek isteyen çok sayıda şirket gördüklerini dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.