Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kaspersky Kripto Odaklı Kimlik Avı Saldırılarındaki Artışa Dikkat Çekti

Siber güvenlik firması Kaspersky tarafından yapılan bir araştırma, geçen yıl kripto odaklı kimlik avı saldırılarında artış olduğunu ortaya koydu.
Kaspersky Kripto Odaklı Kimlik Avı Saldırılarındaki Artışa Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

Rusya merkezli siber güvenlik şirketi Kaspersky, kripto odaklı kimlik avı saldırılarında artış olduğunu bildirdi. Şirketten yapılan açıklamada, kimlik avı önleme sistemleri, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 40 artışla 5 milyon kripto para bağlantılı kimlik avı saldırısını önledi.

Raporda bankacılık ve mobil finansal araçlara yönelik kötü amaçlı yazılımlar gibi geleneksel finansal tespitlerde azalma olduğu kaydedildi. Kripto para odaklı kimlik avı saldırılarına ilişkin detayların paylaşıldığı raporda, finansal tehdit ortamında 2022 yılında önemli değişiklikler yaşandığı belirtildi.

Dolandırıcılar  Yeni Yöntemler Keşfediyor

Bilgisayarlar ve mobil kötü amaçlı yazılımların yer aldığı geleneksel finansal tehditleri kullanan saldırıların azaldığına dikkat çekilen açıklamada, siber suçluların dikkatlerini kripto endüstrisi de dahil olmak üzere yeni alanlara kaydırdığına yer verildi.

Geçen yıl kripto para kimlik avı saldırılarının önemli ölçüde arttığı belirtildi. 2021’deki 3 milyon 596 bin 437’ye kıyasla 2022’de 5 milyon 40 bin 520 kripto kimlik avı tespiti ile bir önceki yıla göre yüzde 40 büyüme kaydedildi.

Artan saldırılar, kripto para piyasasında yaşanan büyük düşüş döneminin ortasında kendisini gösteriyor. Kaspersky tarafından yapılan ankete katılan her yedi kişiden biri kripto para kimlik avından etkilendiğini bildirdi. Siber güvenlik firması tarafından keşfedilen yeni bir aktif dolandırıcılık biçimi, saldırganların hedefe ulaşmak için sürekli olarak yeni teknikler geliştirdiğini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Bu yöntemde kullanıcıya posta yoluyla İngilizce bir PDF dosyası gönderiliyor ve sözde uzun zaman önce bir kripto para bulut madenciliği platformuna kayıt olduğu, hesabı aktif olmadığı için acilen yüklü miktarda kripto para çekmesi gerektiği belirtiliyor. Dosya sahte madencilik platformuna bir bağlantı içeriyor ve kullanıcıların kripto varlıkları buraya çekilebiliyor.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Olga Svistunova araştırmaya dair açıklamasında, “Kripto para piyasasında son altı ayda meydana gelen bazı sorunlara rağmen, birçok insanın zihninde kripto hala minimum çabayla hızlı bir şekilde zengin olmanın sembolü olmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kullancılara bu gibi faaliyetlere karşı dikkatli olmaları uyarısında bulunan Svistunova, dolandırıcıların genellikle sahte web sitelerini kullanarak insanların kişisel verilerini ele geçirdiğine dikkat çekti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.