Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karamsarlık Daha da Arttı: Alman Ekonomisi Resesyona Giriyor

Avrupa’nın en büyük ekonomisi için durgunluk, kaçınılmaz hale geldi. Ifo’nun Eylül verileri, karamsar tabloyu gözler önüne serdi.
Karamsarlık Daha da Arttı: Alman Ekonomisi Resesyona Giriyor
HABER GİRİŞ

Haftanın beklenen Avrupa verileri arasında yer alan Almanya Ifo iş iklimi endeksi verileri açıklandı. Eylül’de endeks, 84,3’e gerileyerek beklentilerden kötü geldi. Aynı zamanda Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyeyi işaretledi. Ifo Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü’ne göre düşüş, ekonominin dört sektörünü de etkiliyor.

Önümüzdeki aylara ilişkin beklentiler, Ağustos’taki 80,5’e kıyasla 75,2’ye gerilerek karamsarlığın arttığını gösterdi. Perakende sektöründe beklentilerse dibe vurdu. Buna ek olarak şirketlerin mevcut durumlarına ilişkin değerlendirmeleri önceki ayın 97,5’inden 94,5’e geriledi.

Enerji yoğun sektörlerin özellikle önümüzdeki aylar konusunda karamsar olması ve şirketlerin yaklaşık üçte ikisinin tedarik darboğazlarından endişe duymasıyla, duyarlılık tüm sektörlerde bozuldu.

“Alman ekonomisi resesyona giriyor” diyen Ifo, imalat, hizmet, inşaat ve iş ortamında kötüleşen hissiyatın altını çizdi.

Verileri yorumlayan ekonomist Carsten Brzeski, bugünkü notunda Eylül ayı Ifo rakamlarının daha fazla durgunluk sinyali gönderdiğini söyledi.

Alman ekonomisi şu anda sadece tek yön bildiğini, onun da aşağı yönlü olduğunu belirten Brzeski, “Ifo endeksi, ekonominin bir kış durgunluğuna girdiğini gösteren en son duyarlılık göstergesidir.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Beklentilerin finansal krizden bu yana en düşük seviyesinde olduğunun altını çizdi. Ekonomik duyarlılığın daha da zayıflamasının ana nedeninin yüksek enflasyon olduğunu dile getirdi. Resesyonun kaçınılmaz olduğunu savunan ekonomist, yaklaşan durgunluğun diğerlerinden farklı olacağını şu sözlerle açıkladı:

“Mali kriz veya pandemi gibi önceki durgunlukların aksine, Alman ekonomisi aniden çakılmıyor, aksine uzun bir kış durgunluğuna giriyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.