Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Ekonomisi için Karamsarlık 2008 Krizindeki Kadar Kötü

Günün beklenen verilerinden ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi, mevcut duruma ilişkin endişeleri artırdı. Endeks, 2008 krizi sonrası en kötü seviyede.
Avrupa Ekonomisi için Karamsarlık 2008 Krizindeki Kadar Kötü
HABER GİRİŞ

Küresel ekonomi, pandemi rüzgarlarının ardından Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği belirsizliklerden darbe alırken kısa vadede iyileşme umutları tükeniyor. Artan enflasyon, çözümlenemeyen enerji krizi ve merkez bankalarının sıkı para politikaları yaklaşan bir krizin sinyallerini veriyor.

Piyasaların takibindeki veriler de görünümün giderek karardığını ortaya seriyor. Bunlardan bir tanesi de ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi oldu. Hem Almanya hem de Euro Bölgesi için gösterge, 2008 krizinden bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Ekonomik Beklentiler Kötüleşmeye Devam Ediyor!

Almanya Ekonomisi için ZEW Ekonomik Duyarlılık Endeksi
KAYNAK: ZEW

Avrupa’nın en büyük ekonomisi için ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi, Eylül anketinde 6,6 puan düşüşle eksi 61,9 puan değerine geriledi. Piyasa beklentileri eksi 60’a işaret ediyordu.

Almanya’daki ekonomik durum değerlendirmesinde düşüş daha da sert oldu. Önceki aya göre 12,9 puan azalışla eksi 60,5’e geriledi. Mevcut durumun daha olumsuz değerlendirilmesiyle birlikte önümüzdeki altı aya ilişkin görünüm kötüleşti.

Kış aylarında enerji kıtlığına ilişkin riskler, Alman endüstrisinin büyük bir kısmı için beklentileri daha da olumsuz hale getirdi. Ayrıca Çin’deki büyüme daha az olumlu olarak değerlendirildi.

GCM Yatırım Banner

Mevcut beklentiler hakkında yorum yapan ZEW Başkanı Profesör Achim Wambach, “En son istatistiksel rakamlar, gelen siparişlerde, üretimde ve ihracatta halihazırda düşüş olduğunu gösteriyor” dedi.

Almanya’nın yanı sıra Euro Bölgesi için hissiyat da 2008 küresel krizi sonrası en kötü seviyelere döndü. Euro Bölgesi için ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi, bir önceki aydaki eksi 54,9’dan 2022’nin Eylül ayında eksi 60,7’ye geriledi.

Ekonomik görünümün devam eden enerji krizinin ortasında daha da kötüleşmesi beklenirken mevcut duruma ilişkin gösterge 16,9 puan azalarak eksi 58,9’a, enflasyon beklentileri ise 11,4 puan artarak eksi 12,1’e yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın