Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu-Sen İşverenine Seslendi: Teklif Müzakere Dahi Edilemez

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Kahveci, hükümeti yeni teklifinde insaflı, hakkaniyetli ve gerçekçi olmaya davet etti. İşte detaylar;
Kamu-Sen İşverenine Seslendi: Teklif Müzakere Dahi Edilemez
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Memur ve memur emeklisi tarafından beklenen ikinci zam teklifi bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından sunuldu. Gelen teklife ilişkin Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’den açıklama geldi.

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında Kamu İşveren Heyeti’nin ikinci teklifine ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kahveci, şöyle konuştu;

“Ekonomideki kötü gidişin bedelinin memur ve emeklilere ödetilmesini kabul etmiyoruz.  Hükümet, teklifini gözden geçirmek ve diğer taleplerimizle birlikte müzakere edilebilir bir paketle masaya gelmek zorundadır.”

Toplu sözleşme sürecinin üçüncü toplantısının da yapıldığını bildiren Kahveci, yeni teklifin 2024 yılının ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci 6 ayı için yüzde 10, 2025 yılının ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ayı için yüzde 5 olduğunu anımsattı.

Teklif, Enflasyon Tahminleriyle Uyumlu Değil

Yaşanılan hayat pahalılığına dikkat çeken Kahveci, teklifin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyon tahminleriyle uyumlu olmadığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Hedeflenen enflasyon üzerinden kamu çalışanlarına ücret artışı öngörmenin doğru bir yaklaşım olmadığını dile getirerek, refah payı olmadan kamu çalışanlarının gelirlerinin artırılamayacağını vurguladı.

Işıkhan’ın konfederasyonların taleplerinden bazılarına yönelik çalışmalar yapılacağını söylediğine de değinen Kahveci, ancak bunların dışında talep ettikleri kira yardımı, aile ve çocuk yardımı gibi sosyal yardımlara ilişkin açıklama yapılmadığını bildirdi.

Hükümetin teklifini gözden geçirmek ve gerçekçi bir artış önerisi sunmak zorunda olduğunun altını çizdi. Teklifte gerçekleşen enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenlerin de değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin ekonomik gerçeklerine işaret eden Kahveci, bu gerçeklerin göz önüne alınarak kamu işveren tarafının maaş zammı önerisinin müzakere edilebilir bir tarafı dahi bulunmadığını söyledi.

Kahveci yaptığı açıklamada, “Memur ve emekli bu teklifle birlikte 2024 ve 2025 yıllarının da kaybedeni olmaya adaydır. “ ifadeleriyle dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın