Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hükümet, Memur ve Memur Emeklisi için İkinci Teklifini Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, hükümet olarak Memur ve memur emeklisinin iki yıllık zam pazarlığında yeni tekliflerini açıkladı.
Hükümet, Memur ve Memur Emeklisi için İkinci Teklifini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından, memur ve memur emeklisine iki yıllık zam görüşmesinde yeni tekliflerini açıkladı. Bakan Işıkhan, 2024’te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10 zam önerildiğini söyledi.

Işıkhan, Kamu İşveren Heyeti olarak, 2025 yılı ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 olarak teklifleri olduğunu ifade etti.

2024 Ocak ayında enflasyon tahminleri dikkate alındığında, kamu personeline yüzde 43’ü bulan bir artış öngörüldüğünü hatırlatan Işıkhan, “2024’ün ikinci 66 aylık dönem zammıyla birlikte ise kümülatif artış oranı ise yüzde 57’yi bulmaktadır.” diye konuştu.

Sadece mali haklar değil, sosyal haklara ilişkin çok sayıda teklif maddesi bulunduğunu vurgulayan Işıkhan, “Bugün müzakerelerle geldiğimiz nokta üzerinde uzlaşacağımız çok sayıda maddemiz bulunduğunu göstermektedir. Birinci dereceye ulaşan tüm kamu görevlilere 3600 ek gösterge için yetkili konfederasyonla birlikte çalışma yapacağız.” diye konuştu.

Belirli şartlarda disiplin affı çalışması yapaklarını aktaran Işıkhan, görevde yükselme sınavlarının belli süre ve düzenli aralıklarla yapılması için çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

Teklif Memur-Sen tarafından kabul görmezken, hükümet 17 ve 22 Ağustos’ta yeni tekliflerle masaya gelecek. Tarafların yine anlaşamaması durumunda ise 23 Ağustos’tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvuru yapılacak. Kurulun en geç ay sonuna kadar sözleşmeye dair kararını açıklaması gerekiyor.

Memur-Sen, 2024 için 3’er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talep ediyor.

Hükümet bu haftanın başında yaptığı ilk teklifte, 2024 yılının ilk 6 ayı için yüzde 14, ikinci 6 ayı içinse yüzde 9, 2025 yılına ilişkin ilk 6 ayda yüzde 6, ikinci 6 ayda ise yüzde 5 olduğunu iletmişti.(AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu