Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kamu Borcu Yapılandırmada Başvuru Süresi Bugün Sona Eriyor

Vatandaşın kamu borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin yapılan düzenlemeden yararlanmak için tanınan süre bugün sona eriyor. Detaylar haberde;
Kamu Borcu Yapılandırmada Başvuru Süresi Bugün Sona Eriyor
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle kamu borçlarına yapılandırılma gelmişti. Borçların yapılandırılmasına ilişkin son başvuru süreci ise Mayıs’ta uzatılmıştı. Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden yararlanmak için tanınan süreyse bugün sona eriyor.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin aktardığı bilgiye göre Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’dan yararlanmak için son güne girildi. Bu kapsamda vergi daireleri ve sosyal güvenlik müdürlüklerine ödenecek borçlar başta olmak üzere çok sayıda kurumun alacağı yapılandırılacak.

Düzenlemeden yararlanma için tanınan başvuru süresi 31 Mayıs’ta, ilk taksit ödemesiyse 30 Haziran’da sona erecekti. Cumhurbaşkanı Kararı ile söz konusu süre, 23 Mayıs’ta birer ay uzatılmıştı.

Böylece başvuru süresi bugün sona eren düzenlemeye ilişkin ilk taksit ödeme süresi 31 Temmuz’da bitecek. Kanuna göre düzenlemeye ilişkin sürelerin uzatılmasına imkan sağlanmıyor.

Taksitler, Aylık Dönemler Halinde Ödenecek

AA haberinde, kanun kapsamında yapılandırılan borçların peşin veya taksitler halinde ödenebileceğine dikkat çekti. Taksitle yapılacak ödemeler için geçmiş kanunlardan farklı düzenleme yapıldığı anımsatılarak, kanunda taksitlerin aylık dönemler halinde ödenmesinin esas alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Kararı ile sadece birinci taksitin ödeme süresinin uzatıldı. Taksitle ödemeyi tercih edenlerinse Temmuz’da birinci ve ikinci taksitlerini birlikte ödemesi gerekeceği belirtildi.

Düzenlemeye ilişkin başvurular, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi “gib.gov.tr” veya e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden İnteraktif Vergi Dairesine giriş yaparak gerçekleştirilebilecek. Ayrıca, vergi daireleri aracılığıyla da başvuruda bulunulabileceği paylaşıldı.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu