Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kamu Bankalarının Kısa Vadeli Borcu Temmuz’da Değişmedi

Merkez Bankası, Temmuz ayına ait kısa vadeli dış borç istatistiklerini yayımladı. Buna göre bir önceki yılın sonuna kıyasla artışın sürdüğü görüldü.
Kamu Bankalarının Kısa Vadeli Borcu Temmuz’da Değişmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Günün ilk önemli ekonomik verisi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) geldi. Merkez Bankası’nın her ay yayımladığı verilere göre kısa vadeli dış borç stoku, Temmuz sonu itibarıyla geçen yılın sonuna kıyasla yüzde 10,7 oranında artış gerçekleşti.

Bu artışın ardından toplam kısa vadeli borç 134,6 milyar dolara ulaştı. Bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 7,6 oranında artarak 55,3 milyar dolara, diğer sektörlerin borcu yüzde 12,2 artışla 49,5 milyar dolara çıktı.

Haziran ayında aynı dönem için artış oranı yüzde 10,9 olurken, borç miktarı 134,8 milyar dolar kaydedilmişti. Söz konusu dönemde bankaların borcu 56, diğer sektörlerin borcu 49,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Bankaların yurt dışından kullandığı kısa vadeli krediler, yüzde 2,8 oranında düşüş göstererek 10,7 milyar dolara geriledi. Bankalar dışarıda bırakılıp hesaplandığında, yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı yüzde 6,9 oranında artarak 16,4 milyar dolara ulaştı.

Bu dönemde yurt dışı yerleşik bankaların mevduatı yüzde 13,2’lik artışla 17,7 milyar dolar tutarında kaydedildi. Yurt dışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları, 2021 sonuna göre yüzde 11,5 arttı ve 10,5 milyar dolar oldu.

Kamu Bankalarının Borcu 24,5 Milyar Dolar

Kamu Bankalarının Borcu 24,5 Milyar Dolar
Kaynak: TCMB

Tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu, geçen yılın sonuna göre yüzde 10,4 artışla 24,5 milyar dolar oldu. Artış oranı düşse de kamunun kısa vadeli borcu Haziran ayındaki seviye ile aynı kaldı.

Temmuz ayında özel sektörün borcu ise yüzde 9,5’lik artışın ardından 80,3 milyar dolara çıktı.

Parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar yüzde 10,4 artışla 70 milyar dolara, parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar yüzde 11,2 artışla 64,1 milyar dolara ulaştı.

Geçen yılın sonunda 460 milyon dolar olan kısa vadeli tahvil ihracı, Temmuz sonu hesaplamalarına göre 364 milyon dolar olarak belirlendi.

134,6 milyar dolarlık kısa vadeli borcun yüzde 46,5’ini dolar, yüze 25,5’ini Euro, yüzde 8,8’ini Türk lirası ve yüzde 19,2’sini diğer döviz cinsleri oluşturdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu