Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kakhovka Barajı Felaketinin Ukrayna’ya Olumsuz Etkileri Büyüyor

Kakhovka barajının patlatılması, Ukrayna'nın sulama sisteminde 150 ila 160 milyar Ukrayna grivnası tutarında hasara neden oldu. Detaylar haberde;
Kakhovka Barajı Felaketinin Ukrayna’ya Olumsuz Etkileri Büyüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna medyasının Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı’nın internet sitesine dayandırdığı habere göre Kakhovka barajı yıkımının, ülkenin ulusal sulama ve kanal sistemine 150 ila 160 milyar Ukrayna grivnası civarında zarar verdiği belirtildi.

Bakanlık, yaptığı açıklamada, “Su kaynağı eski haline getirilmedikçe Ukrayna’nın güneyinde yakın gelecekte sulu tarımdan söz etmek mümkün değil” ifadesini kullandı.

Kakhovka Barajı Saldırısı Sonrasında Zarar Büyük Oldu

Kakhovka rezervuarının 584.000 hektarlık araziyi sulamak için su sağladığı bilgisi verildi.

Ukrayna basını, Enerji Bakanlığı’nın, Dneprovskaya-1 ve Dneprovskaya-2 hidroelektrik santrallerinin, Kakhovka barajının zarar görmesinin ardından daha düşük su seviyeleri nedeniyle düşük kapasitede çalıştığını söylediğini aktardı.

Ajanslar, Pazartesi günü sosyal medyadan yapılan açıklamada, Dnepr nehrindeki diğer tüm hidroelektrik santrallerinin planlandığı gibi çalıştığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Ukrhidroenergo Bölgedeki Son Durumu Paylaştı

Dinyeper ve Dinyester nehirleri boyunca birçok büyük hidroelektrik santralini yöneten Ukrayna devlet kuruluşu Ukrhidroenergo, felaketin Kiev HES ve pompalı depolama tanklarını veya Kanevskaya, Kremenchug ve Srednedneprovskaya HES’leri etkilemediğini söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: AP

Dnepr HES’lerinin su seviyesinin keskin bir şekilde düşmesi nedeniyle tesislerin düşük kapasitede ve sınırlı bir şekilde çalıştığını ancak Mayıs ayından bu yana rezervuara herhangi bir atık su deşarj edilmediğini ifade etti.

Enerji Bakanlığı Tam Hasar Tespitine Yakında Başlayacak

Enerji Bakanlığı, sel nedeniyle 15.000’den fazla tüketicinin hala elektriğinin olmadığını bildirdi.

Bakanlık konuya dair açıklamasında, “Enerji şirketleri, sular çekilmeye başlar başlamaz restorasyona başlamaya hazır. İlk aşamada, sular çekildikten iki hafta sonra tam bir hasar tespiti yapmak mümkün olacak” ifadelerini kullandı.

Kötü hava koşulları nedeniyle Lvov, Kiev, Zhitomir, Dnepropetrovsk ve Chernigov bölgelerinde elektrik kesintileri kaydedildiği, ancak çoğu tüketicinin elektriğinin bulunduğu bilgisi verildi.

Enerji Bakanlığı, genel olarak enerji sisteminin istikrarlı bir şekilde çalıştığını da belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.