Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan Uyardı: 70’ler Benzeri Stagflasyon Görülebilir

Yatırım bankası JPMorgan, yatırımcıların 1970’li yıllarda görülmüş bir stagflasyona hazır olması gerektiği uyarısında bulundu. Detaylar şöyle...
JPMorgan Uyardı: 70’ler Benzeri Stagflasyon Görülebilir
HABER GİRİŞ

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgna’dan stratejistler, hisse senedi yatırımcılarına uyarılarda bulundu. JP Morgan analistlerinden oluşan bir ekip, piyasa makro rejimi sorununa atıfta bulunarak, 1970’lerdeki stagflasyona benzer bir şeye dönüş riski olduğunu belirtti.

1970’li yıllarda jeopolitik gelişmelerle zamanlanan üç ayrı dalga halinde durgunluk ve yüksek enflasyon bir arada görülmüştü. Bunlar arasında Vietnam Savaşı’nın yanı sıra Ortadoğu’daki savaşlar ve devrimler de vardı. İkincisine, enerji krizleri ve nakliye kesintileriyle sonuçlanan petrol ambargoları eşlik etti. Artan hükümet bütçe açıklarına da zemin hazırlandı.

JPMorgan o gün yaşananların günümüzde benzerlik taşıdığını belirterek, “Zaten bir enflasyon dalgası yaşadık ve politikalar ve jeopolitik gelişmeler bu yolda devam ederse ikinci bir dalgadan kaçınılıp kaçınılamayacağına dair sorular ortaya çıkmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Stratejistler, günümüz ile 1970’lerdeki jeopolitik ortam arasında paralellikler görüyor ve üç çatışma bölgesine dikkat çekiyor: Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Güney Çin Denizi.

Analistler bugüne kadarki en büyük riskin, küresel ekonomi üzerinde çok daha büyük bir etkiye sahip olabilecek ve ikinci bir enflasyon dalgasını ve piyasada satışları tetikleyebilecek gerginlikler veya Çin ile ticaret savaşı etrafında döndüğünü söylediler.

GCM Yatırım Banner

JPMorgan’dan Marko Kolanoviç ve ekibi, 1970’lerde olduğu gibi benzer bir durumun ortaya çıkması halinde, yatırımcıların hisse senetlerinden sabit getirili varlıklara yönelebileceğini belirtti. Hisse senetleri Çarşamba günü açıklanan FED tutanakları sonrasında yükselişini sürdürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.