Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan: Ekonomi İyi Ama Enflasyon Kontrolünü Kaybettik

JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, ABD ekonomisinin şu an çok iyi durumda olduğunu fakat FED’in enflasyonu kontrol etme yetisini kaybettiğini söyledi.
JPMorgan: Ekonomi İyi Ama Enflasyon Kontrolünü Kaybettik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, Perşembe günü CNBC’ye verdiği demeçte ABD ekonomisi ve Merkez Bankası’nın (FED) enflasyon konusundaki etkisine değindi. Dün açıklanan verilere göre ABD ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 2,7 oranında büyüdü. Piyasanın beklentisi yüzde 2,9’luk bir büyüme olmasıydı.

Dimon, ekonominin güç belirtileri göstermeye devam ettiğini ve FED’in enflasyonu kontrol altına almak için çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Jim Cramer’e verdiği röportajda dikkat çekici ifadeler kullanan Dimon, “FED Başkanı Powell’a saygım sonsuz ama gerçek şu ki enflasyonun kontrolünü kaybettik.” dedi.

ABD’de enflasyon Ocak ayında yüzde 6,4 ile beklentilerin üzerinde geldi. Dimon, enflasyonun son aylarda memnuniyet verici şekilde düştüğünü ancak sürekli bir düşüş eğiliminde olması için daha fazla kanıtın gerektiğini söyledi.

Faiz Oranları Daha Uzun Süre Yüksek Kalacak

Amerika’nın hedeflediği enflasyon oranı yüzde 2 seviyesinde. FED bu oranı yakalamak için aylarıdır elindeki tüm araçları kullanıyor. Bunun en etkili olanı da her ay artırılan faiz oranları.

GCM Yatırım Banner

Sıkı para politikası ekonomik büyüme üzerine gölge düşürse de enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar federal faiz oranının düşürülmeyeceği birçok kez belirtildi.

Çarşamba günü yayımlanan FED tutanaklarında da enflasyonda hedefe ulaşıncaya kadar faiz artırımların devam etmesi konusunda mutabakata varıldığı söylendi.

JP Morgan’dan Dimon da enflasyonda yüzde 2 hedefi sağlanana kadar faiz oranlarının uzun süre yüksek kalmasını beklediğini ifade etti.

ABD ekonomisinin şu an oldukça iyi gittiğimi, tüketicilerin parası ve işi olduğunu söyledi. Ancak yine de önümüzdeki süreçte ekonomiye dair belirsizlikler olduğuna dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.