Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasaların Beklediği FED Tutanakları Yayımlandı!

Küresel piyasaların odaklandığı ABD Merkez Bankası'nın son faiz toplantısına ilişkin toplantı tutanakları yayımlandı. Detaylar haberde;
Piyasaların Beklediği FED Tutanakları Yayımlandı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Döviz, kripto para ve altın yatırımcıları tarafından merakla beklenen ABD Merkez Bankası’nın (FED) 31 Ocak-1 Şubat tarihli faiz toplantısına ilişkin toplantı tutanakları yayımlandı. Katılımcıların, enflasyon hedefine ulaşana kadar faiz artırımlarının devam etmesi yönünde görüş birliğine vardığı belirtildi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanaklarında katılımcıların bir kısmının 50 baz puan faiz artışını desteklemiş olması dikkatleri çekti.

FED Tutanaklarında Dikkat Çeken İfadeler

FED tutanaklarında dikkat çekenler şu şekilde sıralanıyor:

Toplantıya katılım gösterenler enflasyon hedefine ulaşana dek faiz artırımlarının devam etmesi yönünde görüş birliğine vardı.

Tutanaklara bakıldığında, bazı katılımcıların faizin 50 baz puan artırılması yönünde görüş bildirdiği görüldü. Katılımcıların çoğu ise faizin 25 baz puan artırılması yönünde görüş bildirdi.

Enflasyon için Son 3 Ay Vurgusu

Katılımcıların tamamı sınırlayıcı politikanın enflasyon yüzde 2 orta vadeli hedefine getirilene kadar devam etmesi gerektiğini vurguladılar.

Bazı katılımcılar son üç ay içinde enflasyonun güç kaybettiğini ama düşüş için daha fazla kanıt gerektiğini ifade etti.

Ekonomiye Yönelik Ciddi Risk Uyarısı

2023 yılı için ekonomik durgunluk görünümünün yüksek olduğunu belirten katılımcıların bazıları, ayrıca ABD borçlanma limitinin artırılması sürecinin uzamasının finansal sistem ve ekonomi için ciddi riskler yaratabileceğini belirtti.

Katılımcıların bazıları ekonomik görünüme yönelik risklerin aşağı yönlü olduğunu belirtti.

Tutanaklarda; Çin ekonomisinin yeniden açılmasının, sıkı iş gücü piyasasının ve Ukrayna’da süren savaşın enflasyonu yüksek tutan riskler arasında olduğu ifadeleri yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu