Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Yarı İletken Üreticilerinin Satışlarını Üçe Katlayacak

Japonya hükümeti yarı iletken, parça ve malzeme üreticisi olan firmalarının satış stratejilerini 2023 yılında revize edeceğini açıkladı. Detaylar haberde;
Japonya Yarı İletken Üreticilerinin Satışlarını Üçe Katlayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya Ekonomi Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın (METI), 2021’de hazırlanan Yarı İletkenler ve Dijital Endüstri Stratejisini 2023 yılında yeniden gözden geçireceği açıklandı. Japonya’nın yarı iletken, parça ve malzeme üreticilerinin satış oranlarını üçe katlayacağı belirtildi.

Japon hükümetin üretici firmalarının satışını üçe katlayarak 15 trilyon yene (113 milyar dolar) çıkarmayı hedeflediği kaydedildi.

Söz konusu duruma göre yatırım yoluyla yarı iletken ve buna ilişkin parçayla malzemelerin imalatçısı olan firmaların satışları 2030 yılına kadar üçe katlanacak. Yatırım yoluyla yapılacak satış artışıyla, miktarın 15 trilyon yene çıkarılması hedefleniyor.

10 Trilyon Yen Yatırım İhtiyacı

Japonya’nın yeni stratejisi ile yarı iletken, parça ve malzeme üreticilerini kapsayan sektör gelecek 10 yıl içinde Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) alanı dahil kamu ve özel sektörün 11 trilyon yen yatırım ihtiyacına işaret edecek.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde, Japonya’daki yarı iletken, parça ve malzeme üreticisi firmaların 2020 yılındaki satışlarının 5 trilyon olarak kayda geçtiğini anımsattı. Bahsi geçen oransa küresel pastanın yüzde 10’una tekabül ettiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından geçen sene Çin’in gelişmiş çipler elde etmesini veya üretmesini engellemek için kapsamlı kurallar getirilmişti. Kuralların etkili olabilmesi içinse Güney Kore, Japonya ve Hollanda dahil yarı iletken tedarik zincirindeki diğer kilit ülkelerden de katılım istemişti.

Japonya, Mart ayının sonunda 23 tür yarı iletken üretim ekipmanına ihracat kısıtlamaları getirdiğini duyurdu. Japonya’nın en büyük ticaret ortağı Çin, ancak ülke açıklamasında çip ihracatındaki kısıtlamaların belirli bir ülkeyi hedef almadığını savunmuştu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.