Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya ve Almanya Arasında Piyasalar için Koordinasyon Anlaşması

Japonya ve Almanya, küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere yönelik koordinasyon anlaşması imzaladı.
Japonya ve Almanya Arasında Piyasalar için Koordinasyon Anlaşması
HABER GİRİŞ

Japonya Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili, Japonya ve Almanya’nın Batılı bankalar arasındaki sorunlardan kaynaklanan mali gerginlikler konusunda yakın koordinasyon içinde küresel piyasaları ve ekonomiyi dikkatle izleme konusunda anlaştığını söyledi.

Anlaşma, Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki ile Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner arasında ikili hükümet istişareleri için Tokyo’yu ziyaret eden 45 dakikalık bir görüşme sonrası gerçekleşti.

Silicon Valley Bank’ın çökmesi ve Credit Suisse’in merkez bankası fonlarından 54 milyar doları kullanmak zorunda kalmasından bu yana dünya çapında bankacılık hisseleri hırpalandı ve bu da finansal sistemdeki diğer zayıflıklar hakkında endişelerin artmasına neden oldu.

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ekonomik güvenliği sağlamanın yollarını tartışmak üzere her iki ülkeden çok sayıda kabine üyesinin katıldığı ilk hükümet istişaresini başlatırken bakanlar bir araya geldi.

Japon yetkiliye göre Suzuki, Lindner’e “Finansal piyasalarda riskten kaçınma görüldü. Gelişmeleri dikkatle izleyip merkez bankası ve denizaşırı yetkililerle koordinasyon içinde olacağız. Japonya’nın mali sistemi bir bütün olarak istikrarını koruyor.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Yetkili, daha fazla ayrıntıya girmeden, her iki tarafın da finansal gelişmeleri yakından takip etme ve gerektiğinde koordine etme gereği üzerinde anlaştığını söyledi. Japonya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve ABD’yi de içeren G7 grubunun başkanı olarak bu yıl Almanya’nın yerini aldı.

Yetkili, Suzuki ve Lindner’in, küresel dijital vergilendirme konusunda anlaşmaya vardığını ve Ukrayna’yı işgali ve Kiev’e verdiği destek nedeniyle Rusya’ya karşı yaptırımlara öncelik verileceğine dair görüş birliği oluştuğunu söyledi.

Ek olarak ekonomik güvenliğin bir unsuru olarak tedarik zincirlerini güçlendirme ihtiyacı üzerinde anlaşma yapıldığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın