Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OECD Kırılgan Toparlanma Vurgusuyla Büyüme Beklentisini Yükseltti

OECD Mart ayı raporunda, küresel ekonomide kırılgan bir toparlanmaya ve yüksek belirsizliğe dikkat çekti.
OECD Kırılgan Toparlanma Vurgusuyla Büyüme Beklentisini Yükseltti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ekonomik görünüm raporunun Mart sayısını yayımladı. “Kırılgan Bir Toparlanma” başlıklı raporda, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşının dünya ekonomisine gölge düşürmeye devam ettiği belirtildi.

Son dönemde iyileşme belirtileri olsa da önümüzdeki iki yıl toparlanmanın ılımlı olmasının beklendiği, görünümün kırılgan olmaya devam ettiği ve aşağı yönlü risklerin hakim olduğu açıklandı.

Savaşın yarattığı yüksek belirsizlik ortamının faaliyetler üzerinde ağır bir etki yaratabileceği belirtilen raporda, ticaret gerilimlerinin daha da kötü bir noktaya gidebileceğine vurgu yapıldı. Manşet enflasyonun ise düşmeye başlasa bile uzun bir süre daha yüksek kalmaya devam edeceği aktarıldı.

Küresel Büyüme Beklentisi Yüzde 2,6’ya Çıkarıldı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: OECD

Rusya ile Ukrayna arasında süren savaş nedeniyle küresel büyümenin 2022 yılında yavaşlayarak yüzde 3,3’e gerilediği belirtildi. Ekonomik büyümenin 2023 ve 2024 yıllarında trendin altında kalacağı tahmin edilerek, beklentilere küçük bir iyimserlik eklendi.

Buna göre daha önceki raporda yüzde 2,2 olan 2023 yılı küresel ekonomik büyüme tahmini yüzde 2,6’ya, yüzde 2,7 olan büyüme beklentisi ise yüzde 2,9’a yükseltildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye için daha önce yüzde 3 olan 2023 yılı büyüme tahmini bu raporda yüzde 2,8’e düşürüldü. Gelecek yıl için ise yüzde 3,4’ten yüze 3,8’e yükseltildi.

Diğer ülkeler için yapılan 2023 büyüme tahminlerine bakıldığında Çin’in yüzde 5,3, Hindistan’ın yüzde 5, Endonezya’nın yüzde 4,7, Suudi Arabistan‘ın yüzde 2,6, Meksika’nın yüzde 1,8, Avustralya’nın yüzde 1,8, İspanya’nın yüzde 1,7, Kore’nin yüzde 1,6, ABD’nin yüzde 1,5, Japonya’nın yüzde 1,4, Kanada’nın yüzde 1,1 ve Brezilya’nın yüzde 1 oranında büyüyeceğini öngörülüyor.

Fransa, İtalya, Güney Afrika, Almanya ve Arjantin için büyüme beklentileri yüzde 1’in altında olurken İngiltere’nin yüzde 0,2, Rusya’nın ise yüzde 2,5 oranında daralacağı öngörülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın