Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Başbakanı Kishida Deflasyon İhtimaline Karşı Uyardı

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ekonominin son durumuna dair yaptığı değerlendirmesinde, deflasyon olasılığına dikkat çekti.
Japonya Başbakanı Kishida Deflasyon İhtimaline Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar geçen yıldan bu yana yüksek enflasyonun gölgesi altında hareket etti ve bu durum merkez bankalarının sıkılaştırma politikalarını beraberinde getirdi. Japonya Başbakanı Fumio Kishida, iç talep zayıf kalmaya devam ettiği için dünyanın üçüncü büyük ekonomisinde deflasyona dönüşün göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Kishida’nın açıklaması, Japonya’daki fiyat eğilimlerinin önde gelen göstergesi olan Tokyo’nun tüketici enflasyonunun Ocak ayında 42 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını ve merkez bankasını gevşek para politikasını aşamalı olarak kaldırması için baskı altında tuttuğunu gösteren verilerden saatler sonra geldi.

Japonya Başbakanı enflasyonun güçlü iç talepten değil, yüksek küresel hammadde fiyatları ve zayıf yenden kaynaklandığını söyledi.

Japon ekonomisinin yıllarca süren deflasyondan tamamen çıkıp çıkmadığı sorusunu yanıtlayan Kishida, “Şu anda deflasyonsuzluk durumu devam ediyor, ancak geri dönüşü konuşabileceğimiz bir aşamaya henüz ulaşmadı” açıklamasını yaptı.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) geçen ay 10 yıllık tahvil faizlerinde getiri eğrisini yükselterek piyasaları şaşırttı. Kishida, hareketi, ülkenin tahvil piyasalarını bozan parasal genişlemenin etkisini yumuşatmaya yönelik operasyonel bir düzenleme olarak nitelendirdi. BOJ, Ocak ayı ortasındaki toplantısında daha fazla değişiklik yapmadı.

GCM Yatırım Banner

Politika yapıcılar, bahar döneminde ücret artışlarının daha yüksek yaşam maliyetlerini azaltacağını ve tüketici harcamalarını artıracağını umuyor. Kishida, hükümet ve BOJ’un yapısal ücret artışları ve enflasyon hedefine ulaşılması ile birlikte ekonomik büyüme için yakın işbirliği konusunda mutabık kaldığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.