Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya’dan Piyasaları Şaşırtan Karar: Getiri Eğrisi Yükseltildi

Japonya Merkez Bankası, 10 yıl vadeli devlet tahvilleri için getiri eğrisini yukarı çekti. Ayrıntılar geliyor…
Japonya’dan Piyasaları Şaşırtan Karar: Getiri Eğrisi Yükseltildi
HABER GİRİŞ

Japonya Merkez Bankası, uzun vadeli parasal teşvikin maliyetlerinin bir kısmını hafifletmeyi amaçlayan bir hareketle, uzun vadeli faiz oranlarının daha fazla yükselmesine izin veren tahvil getiri kontrollerinde sürpriz bir değişiklik yaptı.

Alınan karar ile 10 yıl vadeli Japon devlet tahvili getirisi 25 baz puandan 50 baz puana yükseltildi. Böylece getirilerin daha geniş bir aralıkta işlem görmesi sağlanacak. Japonya Merkez Bankası bu karar ile parasal gevşeme politikasını daha sürdürülebilir hale getireceğini belirtti.

Tokyo’daki State Street şube müdürü Bart Wakabayashi, “Belki de bu, stratejiyi test etmek ve piyasa tepkisinin ne olduğunu ve ne kadar tepki verdiğini görmek için atılmış küçük bir adımdır” açıklamasında bulundu.

Banka ayrıca aylık Japon devlet tahvili (JGB) alımlarını önceki 7,3 trilyon yenden 9 trilyon yene çıkaracağını bildirdi. Japonya Merkez Bankası, faiz kararını da açıkladı ve eksi yüzde 0,1 seviyesinde bir değişiklik yapmadı.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda’nın görev süresi sona ererken ve enflasyonun gelecek yıla kadar yüzde 2 hedefinin üzerinde kalması beklenirken, piyasalar şimdiden bir sonraki hamlenin ne olabileceğini merak ediyor.

GCM Yatırım Banner

Bank of Singapore döviz stratejisti Moh Siong Sim, “Genişliği genişlettiler ve sanırım bu beklenenden daha erken geldi. Bunun, politika normalleşmesi açısından daha fazlasının habercisi olup olmadığı sorularını gündeme getiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.