Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı’ndan Otomotivde Ek Vergi Değerlendirmesi

Resmi Gazete ilanıyla duyurulan ve gelecek aydan itibaren yürürlükte olan Çin menşeili araçlara yüzde 40 gümrük vergisine dair İTO Başkanı’ndan değerlendirme geldi.
İTO Başkanı’ndan Otomotivde Ek Vergi Değerlendirmesi
HABER GİRİŞ

Çin menşeili araçlardan yüzde 40 oranında ilave gümrük vergisi alınması kararı 7 Temmuz 2024’ten itibaren yürürlüğe girecek. Yeni kararın sektörde fiyatları yukarı taşıyacağı değerlendirmeleri gelirken, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ilave vergi düzenlemesine ilişkin görüşünü bildirdi.

Çin’den ithal edilen otomobillerde “gaz-fren” dengesinin sağlanması için yüzde 40 oranında ilave verginin yerinde olduğu görüşünü paylaşan Avdagiç, atılan adımın otomotiv endüstrisini koruyacak türden zorunlu bir hamle olduğunu söyledi.

“Elbette Türkiye de koltuğuna yaslanıp, otomotiv endüstrisinde onarılması güç bir hasarın oluşmasını izlemeyecekti” diyerek, sektörün korunması için bazı ilave tedbirlerin alınması gerekliliğine dikkat çekti.

İTO Başkanı, “Türk sanayinin lokomotif sektörü otomotiv endüstrisinin korunmasına yönelik atılan bu adımı olumlu karşılıyoruz. Ticaret Bakanlığı ‘gümrük’ politikaları enstrümanını Türk sanayinin önünü açacak bir bilinçle kullanıp bu yılın sektör için geri giden ya da yerinde sayan bir yıl olmasını önleme girişiminde bulunmuştur” dedi.

Avrupa Komisyonu cephesinden de benzer uygulamaların geleceğine atıf yaparak, “Halihazırdaki küresel konjonktürde bu tarz gümrük stratejilerinin yoğun şekilde uygulandığını biliyoruz. Nitekim bu hafta benzer bir tedbiri elektrikli araçlar için Avrupa Komisyonu da uygulamaya sokacak” diye ekledi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.