Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den İthal Edilen Otomobillere Ek Vergi Geldi

Çin’den gelen elektrikli araçlara uygulanan yüzde 40 oranındaki ek vergi artık tüm araçları kapsayacak şekilde genişletildi. Ayrıntılar haberde...
Çin’den İthal Edilen Otomobillere Ek Vergi Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, 7 Temmuz 2024’ten itibaren Çin’den ithal edilen tüm araçlara yüzde 40 ek vergi uygulanacak. Bu düzenleme, benzinli, dizel, hibrit ve elektrikli tüm araçları kapsayacak şekilde genişletildi. Önceden sadece elektrikli araçlar için geçerli olan bu ek vergi, artık tüm yakıt türlerindeki araçları da içerecek.

Bu vergi artışının arkasındaki ana nedenler, yerli üretimi teşvik etmek ve dış ticaret açığını azaltmak olarak belirtiliyor. Hükümet, bu düzenlemeyle yerli otomobil üreticilerini desteklemeyi ve ithalat bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

Yeni düzenlemeye göre, ek gümrük vergisi iki şekilde hesaplanacak. Yüzde 40 ek vergi veya araç başına 7.000 dolar ve hangisi daha yüksekse o uygulanacak. Bu vergi, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) listesinde 87’nci fasılda yer alan motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları ile bunların aksam, parça ve aksesuarlarını da kapsayacak.

Ek olarak silindir hacmi fark etmeksizin içten yanmalı motorlu araçlar ve elektrikli araçlar ile elektrikli araç bataryaları da bu vergiye tabi olacak. Düzenlemenin, özellikle Çinli otomobil markalarının rekabet gücünü olumsuz etkileyebileceği öngörülüyor. Artan vergiler nedeniyle Çin’den ithal edilen araçların fiyatlarında artış beklenirken, bu durumun tüketicilerin tercihlerini yerli markalara kaydırabileceği belirtiliyor.

Çinli Araç Oranı Yüzde 9!

Otomotiv sektörü temsilcileri, bu kararın tüketiciye yansıyacak fiyat artışlarına ve Çinli markaların Türkiye pazarındaki payının düşmesine neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu gelişmelerin, otomobil piyasasında önemli değişikliklere yol açması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Son yıllarda Çinli otomobil markalarının Türkiye’ye ilgisi belirgin bir şekilde artış gösterdi. Bu ilgi, pazarda yer alan firma sayısına da yansıdı. Şu anda Türkiye otomotiv pazarında Skywell, MG, Chery, Leapmotor, Seres, Maxus, Hongqi, DFSK, BYD, NETA ve SWM olmak üzere 11 Çin menşeli marka bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 60 bin adet satış rakamına ulaşan Çinli otomobil markaları, Türkiye otomobil pazarının yüzde 6’sını oluşturdu. 2024’ün ilk beş ayında ise yaklaşık 40 bin adet Çinli otomobil satıldı. Bu durum, Ocak-Mayıs döneminde otomobil pazarında Çinli markaların payının yüzde 9’a yaklaştığını gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın