Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre’de Tasarruf Tedbirlerine Uymayanlar Hapse Atılacak!

Kışa hazırlık yaparken en kötü senaryoları baz alan İsviçre, enerji tasarrufuna riayet etmeyenler için caydırıcılığı yüksek bir karar aldı. Ayrıntılar haberde;
İsviçre’de Tasarruf Tedbirlerine Uymayanlar Hapse Atılacak!
HABER GİRİŞ

Tüm dünyada enerji krizinin baş göstermesi, ülkeleri radikal düzeyde enerji tasarrufu planı yapmaya itti. Almanya’da Yeşiller Partisi üyesi Winfried Kretschmann’ın enerji tasarrufuna getirdiği “Duş almayın!” önerisi üzerine İsviçre’den bir başka dikkat çeken tasarruf planı geldi.

Kış döneminde enerji sorununun acil durum seviyesine yükselmesi durumunda İsviçre’de tasarruf tedbirlerini uygulamayanların hapis cezasına çarptırılacağı söylendi.

İsviçre’deki Blick gazetesinde, “Isı günahkarları hapisle karşı karşıya” başlığıyla çıkan haberde, kış aylarında yeterli miktarda doğalgaz bulunmaması ihtimali söz konusu olursa, doğalgaz kullanılan hanelerdeki ısı seviyesinde 19 derece, sıcak su seviyesinde ise 60 derece sınırının olacağı söylendi.

Enerji krizinin doğduğu senaryoda, elektrikli sobaların kullanımı yasaklanacak. Ayrıca evlerdeki sauna ve yüzme havuzları da soğuk tutulacak.

Enerji sorununda acil durum ilan edilirse, söz konusu tasarruf tedbirlerine riayet etmeyenlerin 3 yıla kadar hapis cezası veya para cezasıyla cezalandırılabileceği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

İsviçre’nin eski Konfederasyon Başkanı ve şu anki Ekonomi Bakanı Guy Parmelin, konuya ilişkin açıklamasında, “Biz polis devleti değiliz. Tedbirlerin kontrolü için polis her eve girmeyecek fakat seçilen bazı noktalar teftiş edilecek” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın