Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İşten Çıkarmalar Artıyor! Amazon da Binlerce Kişiyi Kapıya Koyacak

E-ticaret devi ABD’li Amazon, küresel ekonomideki belirsizliği gerekçe göstererek, çalışanlarının üçte birinin işine son vermeye hazırlanıyor. İşte detaylar...
İşten Çıkarmalar Artıyor! Amazon da Binlerce Kişiyi Kapıya Koyacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Twitter ve Facebook’un çatı şirketi Meta’nın ardından şimdi de e-ticaret devi Amazon binlerce kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. New York Times’ın haberine göre küresel ekonomideki belirsizlik, Amazon’a çalışanlarının sayısını azaltma kararı aldırdı.

Şirketin, küresel işgücünün yüzde 3’ünü temsil eden, 10 bin kişiyi işten çıkarma planı içinde olduğu öğrenildi.

Bu hafta başlaması beklenen büyük çaplı işten çıkarma işleminin perakende, insan kaynakları ve Alexa gibi ürünleri içeren cihazların departmanından olması bekleniyor.

Şirketten henüz resmi bir açıklama gelmedi. Fakat söylentilerin doğru çıkması ve binlerce kişinin işine son verilmesi halinde, kuruluşundan bu yana en büyük işten çıkarma işlemini gerçekleştirmiş olacak.

Geçtiğimiz hafta Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın çatı şirketi Meta da 11 bin bin kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

Ekon Musk’ın satın aldığı Twitter’daki işten çıkarmalar ise gündemin en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor.

Sosyal medya platformu Twitter’ı satın aldıktan sonra adeta kıyım yapan Musk, toplu işten çıkarmalara başladı. Hindistan’daki personelin yüzde 90’ının işine son veren Musk, aldığı sıra dışı kararlarla gündemden düşmüyor.

Bu arada Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Pazartesi günü yaptığı açıklamada servetinin büyük kısmını iklim değişikliğiyle mücadele için bağışlayacağını duyurdu.

124 milyar dolar servete sahip olan isim, bağış yapmanın bir strateji olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu