Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Milyarderden Servet Bağışı için Stratejik Yaklaşım

Jeff Bezos, 124 milyar dolarlık servetinin çoğunu sosyal ve politik alanlara bağışlayacağını ve bunu hayattayken yapacağını açıkladı. Detaylar haberde;
Ünlü Milyarderden Servet Bağışı için Stratejik Yaklaşım
HABER GİRİŞ

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, CNN’e verdiği bir röportajda servetinin büyük bir kısmını iklim değişikliğiyle mücadele için bağışlayacağını açıkladı. Ayrıca Bezos, insanlığı derin tehlikeler karşısında birleştirebilecek kişileri destekleyeceğini de belirtti.

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bezos, hayatı boyunca 124 milyar dolarlık servetinin çoğunu sosyal ve politik alanlarda dağıtacağını da bildirdi.

Bezos söz konusu planlarına dair bir ayrıntı paylaşmazken, CNN aracılığıyla ilk kez servetinin büyük kısmını bağışlayacağını açıklamış oldu. Milyarder bağış yapmanın da bir strateji olduğunu savundu.

Bu durumunu, dünyanın en güçlü insanlarından biri olmasını sağlayan devasa bir e-ticaret ve bulut bilişim motoru oluşturmak için yıllarca süren çabalarıyla karşılaştırarak örnek verdi.

Amazon’u Kurmak Çok Fazla Sıkı Çalışma Gerektirdi

Milyarlık bağışlar yapsa bile getirisini en üst düzeye çıkarmak istediğini belirten Bezos, “Kolay değil. Amazon’u kurmak kolay değildi. Çok fazla sıkı çalışma gerektirdi, bir grup çok zeki takım arkadaşı, çalışkan takım arkadaşı ve ben. Hayırseverliğin çok benzer olduğunu görüyorum.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bağış yapma konusunda da stratejik hamleler planlayan Bezos, geçen ay resmi Twitter hesabından takipçilerine ekonomide yaşanan olasılıkları işaret ederek “kapıları kapatmaları” konusunda bulunmuştu.

Bezos röportajda, bahsi geçen tavsiyenin hem işletme sahipleri hem de tüketiciler için olduğunu söyledi. Şirketlerin satın alımlarını ve sermaye harcamalarını yavaşlatması gerektiğini de ekledi.

Ciddi Ekonomik Sorunlara Karşı Riskleri Azaltın

“Masadan biraz risk alın” diyen Bezos, daha ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalınması ihtimali ile risklerin azaltılması gerektiğini vurguladı. Bu durumun küçük işletmeler için fark yaratabileceğini ileterek, biraz olasılıklarla oynanması gerektiğini bildirdi.

Birçok işletmeni şu anda sıkıntı hissedebileceğini öne süren Bezos, “Ancak bir iyimser olarak Amerikan Rüyasının gelecekte daha da ulaşılabilir olduğunu ve olacağını” söyleyerek inancını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın