Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’un O Semtlerinde Barınmak İmkansız!

Yaşam maliyeti 46 bin liraya dayanan İstanbul’da gayrimenkul sektörü alarm vermeye devam ediyor. Son verilerde konut fiyatlarıyla yaşanılmaz hale gelen semtler öne çıktı.
İstanbul’un O Semtlerinde Barınmak İmkansız!
HABER GİRİŞ

Pahalılığıyla ayrı bir dünya olan İstanbul’un enflasyonu yüzde 72’ye ve yaşam maliyeti ise 46 bin liraya dayandı. Hayat pahalılığında ayakta kalmaya çalışan vatandaşların kentin dışına itildiği haberleri yapılırken son gelen verilerde ateş pahası haline gelen semtler öne çıktı.

Konut değerleme ve lokasyon veri analiz platformu Endeksa’nın verilerine göre İstanbul’da en yüksek konut kiraları Sarıyer’de kayda geçti.

Konut kirasının ortalama 43.771 lirayı bulduğu ilçeyi, ortalama 38.445 liralık konut kirası ile Beşiktaş izledi.

Beşiktaş’tan sonra üçüncü sırada 31.138 liralık ortalama konut kirasıyla Kadıköy geldi.


Kentte konut kira getirisi en yüksek ilçeler ise Esenyurt, Gaziosmanpaşa ve Sancaktepe olarak kayda geçti.

Ortalama konut satış fiyatının 2 milyon TL’den az olduğu Esenyurt’ta ortalama konut kirası 11.679 TL, konut getirisi ise yüzde 7.93 oranında oldu.

GCM Yatırım Banner

Gaziosmanpaşa için konut getirisi oranı yüzde 7.16, Sancaktepe için yüzde 6.94 olarak gerçekleşti. Konut getirisi en düşük ilçe unvanında yüzde 2.81 ile Beykoz öne çıktı.

En Uygun Kira Arnavutköy’de

Şehirde barınmak için diğer ilçelere göre konut kirası daha düşük olan semt Arnavutköy oldu. Arnavutköy’de ortalama konut kira bedeli 11.557 lira olarak kaydedildi.

Ardından ikinci sırada 11.679 TL ile Esenyurt, üçüncü sırada 12.573 TL ile Sultangazi, dördüncü sırada 12.573 TL ile Silivri ve son sırada 13.163 TL ile Sultanbeyli geldi.

Ekim ayının sonu itibarıyla şehir genelinde ortalama konut satış fiyatı 4 milyon 224 bin 143 TL’yi, ortalama kira bedeli ise 17 bin 111 TL’yi gördü. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın