Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’un Yerli Nüfusu Azalıyor!

Emlak sektörü yapısı bozulan İstanbul’un demografisinde de değişimler yaşanıyor. Son verilerde, kentte göç eden ve geride kalan sayısı dikkat çekti. Detaylar haberde;
İstanbul’un Yerli Nüfusu Azalıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul’da her gün daha da zorlaşan yaşam koşulları göçle sonuçlandı. Yaşam maliyeti 44 bin lirayı aşan İstanbulluların cumhuriyet tarihine geçen barınma krizi milyonları kentin dışına itti.

Son 5 yılda, daha iyi konut ve yaşam isteyen 2,2 milyon kişi İstanbul’dan başka şehirlere göç etti. İstanbul’daki Suriyeli ve diğer yabancı uyruklu sayısı ise arttı.

Euronews’un haberine göre mega kentten göçün birincil nedeni aile durumlarına bağlı.

Ekonomik koşullar aileleri daha iyi yaşam koşulları aramaya itti. Hem göç alan hem de veren İstanbul’da demografik yapı ise kırmızı alarm veriyor.

Yabancı Uyrukluların Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Ucuz iş gücü olarak algılanan yabancı uyruklu göçmenlerin kentte barınmaya devam ettiği görüldü.

GCM Yatırım Banner

Göç İdaresi Başkanlığı’nın Ekim 2023 dönemi verilerine göre İstanbul’da geçici koruma altında bulunan Suriyeli sayısı 532 bin oldu.

Suriyeliler de eklendiğinde İstanbul’un nüfusu 16 milyon 440 bini buldu. İstatistiki olarak kentte yaşayan bin kişiden 32’sinin Suriyeli olduğu görüldü.

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe’nin, İSKİ su tüketim verilerinden elde ettiği sonuca göre İstanbul’da yaklaşık 2,5 milyon yabancı barınıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın